Konferencję prasową poprzedzającą egzaminy rozpoczął Witold Olszewski wiceprezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

- Dzisiaj serce polskiej fizjoterapii bije w naszym mieście – przemawiał. - Takie egzaminy w naszych murach są już po raz czwarty. W tym roku przystąpiło do nich siedemdziesięciu dziewięciu fizjoterapeutów. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę.

Ci, którzy zdobędą pozytywny wynik będą mogli poszczycić się tytułem specjalisty fizjoterapii.

- To ukoronowanie pewnej zawodowej kariery, tak jak w innych zawodach medycznych – mówił profesor Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii.

W Polsce jest zarejestrowanych 76.000 fizjoterapeutów w Krajowej Izbie Fizjoterapii. Specjalistów około 960.

- Po tej sesji będzie ich już około tysiąca – mówił profesor Zbigniew Śliwiński, pomysłodawca i współtwórca ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, uchwalonej w 2014 roku. Pierwszy w historii konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii. - Celem tych egzaminów jest wyszkolenie ludzi, żeby byli dla lekarza partnerami do leczenia. Fizjoterapeuta to samodzielny zawód co nie znaczy, że on stawia diagnozę. To robi lekarz, ale dobry specjalista fizjoterapii postawi diagnozę funkcjonalną, która służy przygotowaniu odpowiedniego program usprawniania i leczenia pacjenta.

Do części praktycznej egzaminu podeszło 48 osób. Każdy z nich będzie konsultował pacjenta, a po  20 minutach odpowie na pytania komisji egzaminacyjnej.