Każdy (nawet małe dziecko) wie, że wybierając numer 998 połączymy się z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej. Wkrótce to się zmieni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło reorganizację funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego.

Po wybraniu numeru 998 połączymy się z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje numer 112. Dyżurni Państwowej Straży Pożarnej otrzymają zweryfikowane powiadomienia bezpośrednio z jego ośrodków.

Jak wyjaśnia MSWiA, zmiany te wprowadza się m.in. po to, aby wyeliminować jak najwięcej zgłoszeń fałszywych lub niezasadnych. Ponadto przełączenie numeru powinno odciążyć dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej, szczególnie w natłoku zgłoszeń alarmowych, np. w czasie gwałtownych burz. Pomysłodawcy przekonują, że dzięki temu wzrośnie skuteczność udzielania pomocy tym osobom, które naprawdę jej potrzebują. Strażacy otrzymają bowiem sprawdzone powiadomienia bezpośrednio z CPR.

Według zapewnień ministerstwa, wybierając numer 998 nie będziemy długo czekać na połączenie. Po przekierowaniu do operatora CPR czas oczekiwania będzie wynosić ok. 10 s. Podobny wynik dotyczy połączeń w przypadku wybrania numeru 112.

Według harmonogramu, przełączenie numeru alarmowego 998 na terenie naszego powiatu ma nastąpić 2 września o godzinie 13.00.