Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski na przyznanie 500 zł na dziecko. 

Punkt będzie się mieścił na II piętrze w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. św. Jana 10), obok Wydziału Edukacji. Tam, od 1 kwietnia, będą wydawane wnioski do programu Rodzina 500 plus. Jeszcze dziś i jutro będą działały dodatkowe punkty wydawania wniosków: w Gimnazjum nr 2 przy ul. Skłodowskiej 5, Gimnazjum nr 3 przy ul. 20 Stycznia 9/13 i Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Zamkowej 65.

- Szacujemy, że w Pabianicach ta ustawa obejmie około 7.000 dzieci – mówi Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, wiceprezydent.

Do obsługi interesantów i sprawdzania wniosków zostaną oddelegowane z Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej 3 lub 4 osoby. Dodatkowo, będzie trzeba zatrudnić 2 osoby do spraw administracyjnych.

- Na pewno na początku wdrażania ustawy będzie zamieszanie – przyznaje prezydent Grzegorz Mackiewicz.

By przyspieszyć realizację programu, intencja władz miasta jest taka, by jak najmniej osób odbierało pieniądze w kasie.

- Życzylibyśmy sobie, żeby wszystkie pieniądze wypłacane były na konto – dodaje prezydent.

Środki z ustawy mają przysługiwać każdej rodzinie (bez względu na dochody) na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, u których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł netto miesięcznie (i 1.200 zł netto na dziecko niepełnosprawne), będą wypłacane już na pierwsze dziecko.

Jak wypełnić wniosek i jakie dokumenty będą do niego potrzebne?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało oficjalny wniosek o 500 złotych na dziecko. Trzeba będzie w nim wpisać m.in. dane osobowe rodzica, ubiegającego się o świadczenie. Osoby, które kwalifikują się na otrzymanie pieniędzy również na pierwsze dziecko, wypełniają tabelę z jego danymi. Dołączają też do wniosku oświadczenia, dotyczące osiągniętych dochodów, wypełnione przez członków rodziny (podstawowe dane o dochodach gmina będzie mogła pozyskać sama - wtedy nie trzeba będzie dołączać tych informacji). Kolejne tabele wypełniają już wszyscy, bo dotyczą one informacji o drugim i kolejnych dzieciach.