Część lokatorów kamienicy przy ulicy Warszawskiej jest oburzona, bo owocowe drzewko na ich podwórku rosło prawie 50 lat. W czwartek (26 sierpnia) ktoś je ściął.
Tę gruszę własnymi rękoma zasadził dziadek jednego z lokatorów.

- Gdy wróciłem do domu po godzinie 19.00, na podwórzu leżały już tylko ścięte gałęzie – mówi mieszkaniec kamienicy. - Ktoś się porządził, bo mnie nikt o zdanie w tej sprawie nie pytał. Nie wiem jak innych sąsiadów. To drzewo było tu jeszcze przede mną, a mieszkam przeszło czterdzieści lat.

W upalne dni starsi lokatorzy chowali się w cieniu gruszy. Ale grusza przeszkadzać mogła, bo rosła przy garażach, w których mieszkańcy kamienicy trzymają auta.

- Mieliśmy zgłoszenia, że drzewo utrudnia wjazd do garażów, że narusza ich konstrukcję – wylicza Agnieszka Broniarczyk, pełniąca obowiązki kierownika ROM-u nr 1. - Do tego drzewo było na wpół suche.

Ten, któremu drzewo przeszkadzało w korzystaniu z garażu, uciął je na wysokości metra. Ale przez to kłopot z wjazdem do garażu nie zniknął.
Są też inne powody zniszczenia drzewka:

- Ciągle wokół niego latało mnóstwo os. Aż strach było podejść do garażu – mówi młoda kobieta, która mieszka przy ulicy Warszawskiej 37.

Jak twierdzi Agnieszka Broniarczyk, drzewa nie wycięli jej pracownicy, bo nie mają do tego odpowiedniego sprzętu. Takie zlecenia zazwyczaj kierowane były do firmy zajmującej się wycinką drzew.

- Mogę się tylko domyślać, za czyją zasługą nie mamy już gruszy. W naszej kamienicy mieszka jeden z pracowników ROM-u – mówi lokator.

Według pełniącej funkcję kierownika, niezadowolonych z drzewa, było więcej.

- Myślę, że mieszkańcy nie doszli do porozumienia w tej sprawie, dlatego teraz jest taka różnica zdań. A mój pracownik był jedną z tych osób, które chciały drzewo wyciąć - dodaje.

- Na wycinkę drzew owocowych i orzecha włoskiego nie trzeba mieć pozwolenia. Od czerwca bez specjalnej zgody można też wyciąć te drzewa, które mają mniej niż 10 lat. Wcześniej można było pozbyć się nie starszych niż 5-letnie - odpowiada Stanisław Wołosz, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej.