Dezynfekcja wykańcza finansowo spółdzielnie mieszkaniowe – donosi „Rzeczpospolita”. Koszty dodatkowych czynności, które mają zmniejszyć ryzyko związane z trwającą epidemią, idą w setki tysięcy złotych.

Są już pierwsze spółdzielnie, które wprowadzają podwyżki opłat za mieszkanie. Czy PSM ma też takie problemy i takie zamiary?

– Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa nie różni się od innych zarządców, ma takie same problemy. Koszty dezynfekcji w marcu i kwietniu to już 170 tys. złotych, a maj jeszcze jest niepodliczony i przed nami kolejne miesiące. Jednakże nie planujemy żadnych podwyżek dla mieszkańców, ograniczamy inne koszty i prace do niezbędnego minimum.

Spółdzielnie nie dostały co prawda szczegółowych wytycznych sanepidu, jak czyścić bloki, ale dezynfekcja co do zasady powinna obejmować czyszczenie poręczy, klamek, wind, klatek schodowych oraz ich ozonowanie, do tego dochodzi koszt rękawiczek czy innych elementów odzieży ochronnej. Czy nasi gospodarze domów mają odpowiedni sprzęt?

– Gospodarze zostali wyposażeni w odpowiedni sprzęt już w marcu (dlatego koszty w marcu i kwietniu są takie wysokie). Otrzymali kombinezony i przyłbice, a maseczki, rękawiczki oraz wszelkie płyny dezynfekujące otrzymują na bieżąco i dezynfekują na bieżąco: poręcze, klamki, domofony, windy, klatki schodowe, wejścia do pergoli śmietnikowych. Dodatkowo, gdy mamy informacje o zakażeniach – to specjalistyczna firma zewnętrzna dezynfekuje cały blok. Ponadto dla większego bezpieczeństwa mieszkańców są dezynfekowane przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną po kolei całe zasoby – klatka po klatce, blok po bloku.

Czy gospodarze mają dodatkową płacę za dodatkową pracę?

– Gospodarze otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za tę niebezpieczną pracę, a wysokość jest zależna od ilości przepracowanych godzin.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dla dzierżawców lokali użytkowych ma program ulg w opłatach. Czy PSM też ma taki program?

Tak, Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa też ma taki program. Jednak każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Podstawowe kryteria to: – czy lokal został zamknięty odgórnie przez rozporządzenia rządowe, – czy działalność może być prowadzona, – czy lokal jest zamknięty, bo ktoś przestał sam z siebie prowadzić działalność. Spółdzielni nie zwolniono z płacenia podatku od nieruchomości, opłaty za ciepło, wodę, ścieki, energię elektryczną, śmieci itp., z ubezpieczeń budynków. Nie zwolniono z obowiązku sprzątania (dezynfekcji), więc te koszty najemca też musi zapłacić. Są one przesuwane w czasie, ale trzeba je zapłacić. Raz jeszcze podkreślamy, że każda sprawa jest inna. Np. na ryneczku osoby, którym zabroniono handlu, nie płaciły nic.