- Orientarium to duża inwestycja, która zajmie około 3 lata - mówi Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej i wiceprzewodniczący Rady Powiatu. - Szacujemy, że realizacja pochłonie 240 mln złotych. 
 
- To wielkopowierzchniowa ekspozycja wodno-lądowa fauny i elementów kultury strefy orientalnej, czyli południowo-wschodniej części Azji – mówiła na konferencji Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
 
Inwestycja obejmie połowę obecnego terenu zoo. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Do tego powstanie zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy metrów kwadratowych. Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2.500 m3, głębokość - 6 m.
 
- Budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, dzięki czemu powstaną obszerne wybiegi i woliery. Takie rozwiązania dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze. Ponadto nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok i zwierzęta nie biedą musiały w okresie chłodu być przenoszone na zaplecze hodowlane - zapowiada Tomasz Jóźwik, naczelnik Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.
Inwestycja pozwoli pojawić się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom zwierząt: orangutanom, langurom, anoa, tapirom malajskim, gawialom, panterom mglistym, rekinom i płaszczkom. Ogród będzie też kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków: słoni indyjskich, makaków, gibbonów i niedźwiedzi malajskich.
 
We Wrocławiu, który zdecydował się na budowę Afrykanarium, liczba odwiedzających zwiększyła się z 440 tysięcy do 2 milionów rocznie. Orient, na który stawia Łódź, to obszar o niezwykle bogatej faunie, z licznymi gatunkami krytycznie zagrożonymi wyginięciem.
 
Orientarium będzie udostępniane etapami, w miarę postępu prac przy jego budowie. Całość będzie gotowa w pierwszej połowie 2019 roku.
 
Zobacz, jak to będzie wyglądało: