W nocy z piątku na sobotę drogowcy oddali dla ruchu samochodów osobowych odcinek 6 kilometrów od IKEA do Szynkielewa.
- To pierwszy odcinek obwodnicy Pabianic, od IKEA w Łodzi do Szynkielewa III (skrzyżowanie z drogą gminną Pabianice - Górka Pabianicka). Na ten 6-kilometrowy fragment trasy mogą na razie wyjechać jedynie samochody osobowe. Otwarcie tego odcinka umożliwia ominięcie Ksawerowa przez wiadukt nad ulicą Rypułtowicką - informuje Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Możemy jeździć z Łodzi pod ul. Rypułtowicką do wiaduktu przy ul. Piłsudskiego. Skręcając w prawo, dojedziemy do Górki Pabianickiej. Jadąc w lewo, wjedziemy na wiadukt i mijając TOS oraz dawną siedzibę „elektrowni”, dojedziemy do Partyzanckiej. Ciężarówki jeszcze nie mogą tutaj wjechać, bo nie zjadą na tym wiadukcie.
- Pierwszy odcinek od IKEA to droga s14, która za wiaduktem kolejowym przechodzi w DK 14 Bis – tłumaczy Zalewski. - Na pierwszym odcinku będzie można jechać z prędkością 100 km/h, a na drogim odcinku już 120 km/h.
Ale potem trzeba zwolnić do 40 km/h, żeby zjechać w Szynkielewie.
Droga ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach – każdy szeroki na 3,75 metra plus pasy awaryjne o szerokości 2,5 metra.
Budowa „pabianickiego” odcinka kosztuje 513 milionów 691 tysięcy złotych. Wykonawcą jest niemiecka firma Herman Kirchner.
Zakończyła się wreszcie budowa wiaduktu na ulicy Rypułtowickiej. Można tędy legalnie jeździć na Retkinię, do Konstantynowa.
Budowa północnej obwodnicy Pabianic miała zakończyć się 1 listopada, czyli pól roku temu. Jest szansa, że od Łodzi (IKEA) przez Rypułtowicką, Lutomierską, Piątkowisko aż do Dobronia pojedziemy w te wakacje. Wtedy z Pabianic mają zniknąć ciężarówki i ruch tranzytowy. Za każdy dzień opóźnienia wykonawca płaci 250.000 zł kary. To 7 milionów zł miesięcznie.
Drugi etap budowy S14 minie krańce Łodzi, Konstantynów, Aleksandrów i połączy się w Zgierzu z autostradą A2. Na wykonanie projektu architekci mają 29 miesięcy. Jak będą pieniądze w kasie GDDKiA, to za 5 lat pojedziemy s14 do Zgierza. W Dobroniu naszą obwodnicą dojedziemy do drogi ekspresowej S8. Trzeba będzie tylko dobudować 3,5 km drogi do wsi Róża