Przy okazji remontu ulicy urzędnicy zachęcali mieszkańców, żeby rozważyli zmianę ogrzewania na gazową. Do tej pory większość z nich paliła w piecach węglem (głównie ekogroszkiem). Deklaracje przyjmował Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Sieć zasilała będzie Jutrzkowicką z przyległymi ulicami na terenie Pabianic m.in. Jasną i Polną oraz nieruchomości w Bychlewie. W marcu chęć podłączenia zadeklarowało ok. 80 gospodarstw domowych i firm z Jutrzkowickiej oraz ulic przyległych do granic miasta.

- Omówiono możliwości techniczne i warunki realizacji – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta. - Za zgodą miasta „przejście” przebiega przez teren MOSiR-u, co ułatwi i przyspieszy inwestycję.

Starania o podłączenie do sieci gazowniczej rozpoczęły się w 2018 r. Rozmowy urzędników z Polską Spółką Gazownictwa w Łodzi dotyczyły terminu realizacji zadania. Chodziło o to, aby położyć sieć i przyłączyć do niej zainteresowanych w momencie kiedy będzie przebudowywana droga 485.

- Było to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zainteresowanych wymianą ogrzewania i jedno z działań, żeby poprawić jakość powietrza w mieście. Dodatkowo okazja, żeby w przebudowywanej drodze od razu doprowadzić infrastrukturę techniczną pod ziemią, ponieważ nie będzie to możliwe w okresie gwarancyjnym przez dziesięć lat po wykonaniu inwestycji – dodaje Aneta Klimek.

Do końca roku planowana jest budowa gazociągu na ul.  Jutrzkowickiej do wysokości ronda przy Świetlickiego, w drugim etapie – do szkoły w Bychlewie). Przyłączenia nieruchomości będą miały miejsce w przyszłym roku.