Pabianickie Centrum Medyczne podpisało umowę z firmą, która zrealizuje projekt. W środę przekazano jej plac pod budowę. Mają 7 dni na to, aby zagospodarować miejsce i zacząć działać. Umowa przewiduje zakończenie prac 13 stycznia.

- Musieliśmy wprowadzić kilka zmian technicznych w projekcie związanych z pomiarami, czy oświetleniem. Lądowisko według nowego projektu będzie podniesione wyżej – mówi Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno–technicznych w PCM.

Lądowisko powstaje w ramach projektu "Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Pabianickiego Centrum Medycznego Sp. z o.o. wraz z budową lądowiska". Śmigłowce będą tutaj lądować po zakończeniu realizacji całego zadania.

Remont SOR-u trwa od kilku miesięcy. Jest on robiony zgodnie z nowymi wytycznymi, a to oznacza że musi powstać kilka dodatkowych sal. Pacjenci będą segregowani na przypadki ciężkie i lekkie. W zależności od stanu, chory dostanie opaskę czerwoną (przypadek pilny, nie może czekać), żółtą lub zieloną. Pierwsza trafia się zazwyczaj nieprzytomnym po wypadku. Opaskę żółtą dostaje pacjent w stanie pilnym, a zieloną ten, który może czekać na pomoc nawet całą noc. Będzie też osobna sala dla tych, którzy mogą zarażać innych pacjentów ciężką chorobą.

Obecnie SOR i Nocna Pomoc Lekarska znajdują się nie na parterze, a na pierwszym piętrze obok oddziału ginekologii. Tam też jest rejestracja. Aby się tam dostać, można przejść korytarzem do wind lub wejść po schodach na pierwsze piętro.