Wydane zarządzenie nie zawiera żadnych konkretnych dat, ani propozycji. Zarządzenie wydano w związku z pandemią koronawirusa. Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, informuje jedynie, że komunie należy przenieść na czas, kiedy ustanie zagrożenie.

- Wcześniej możliwe jest organizowanie pierwszej komunii świętej dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny przy przestrzeganiu limitu pięciu uczestników liturgii. Do księdza proboszcza i rodziców należy ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia – czytamy na stronie kurii.

Niektóre parafie w Pabianicach podjęły już decyzje o przesunięciu sakramentu komunii. Na stronie internetowej parafii Bożego Miłosierdzia czytamy, że odbędzie się 27 września. To ostatnia niedziela miesiąca. W parafii Trójcy Przenajświętszej jako nowy termin podano 20 września godz. 10.30. Decyzji nie ma jeszcze odnośnie parafii św. Maksymilina Kolbego. Tutaj do sakramentu przystąpić ma ok. 90 uczniów klas trzecich. Na swoich stronach nie podają nowych terminów również parafie: Chrystusa Króla, św. Floriana i Najświętszej Marii Panny.

Arcybiskup łódzki zarządził także zmiany dotyczące w terminach bierzmowania. Na stronie kurii czytamy, że zaległe terminy bierzmowania – po ustaniu epidemii – należy ustalić z księżmi biskupami.