Do wyboru są cztery trasy. Patronem każdej z nich jest inny święty. Pierwsza - Wincentego a Paulo, liczyć będzie 42 km. Przebiegać ma wokół Pabianic. Druga - im. św. Wawrzyńca poprowadzi do Rososzycy. Liczyć będzie ok. 51 km. Trzecia im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej będzie prowadzić do Parzna i wyniesie ok. 43 km. Czwarta trasa - im. Jana Chrzciciela jest najdłuższa. Ma liczyć ok. 56 km. Będzie zorganizowana na trasie Pabianice – Buczek – Pabianice.

- Trasa głównie będzie biegła drogami leśnymi i gruntowymi – wyjaśnia Michał Rosiński, lider w regionie pabianickim.

Zanim uczestnicy EDK wyruszą w drogę odbędzie się msza święta w parafii Trójcy Przenajświętszej. Rozpocznie się godz. 20.00. Hasło, które w tym roku towarzyszyć będzie wiernym brzmi: „Drogi Pojednania. Sztuka budowania relacji”.

- Chodzi o odnowę nas samych od wewnątrz. Obowiązuje reguła milczenia. Aby każdy mógł w spokoju i ciszy przejść drogę i mieć czas na przeżycia duchowe – wyjaśnia Rosiński.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w regionie pabianickim jest organizowana od 7 lat. Nie było jej w 2020 roku z powodu pandemii. W tym roku to będzie ósma edycja tego wydarzenia.

- Celem jest znalezienie czasu dla siebie i osobiste spotkanie z Bogiem. Chodzi o przeżycia duchowe podczas tej drogi – mówi Rosiński. - Modlimy się też o pokój na Ukrainie, ustanie działań wojennych i wprowadzenie jak najszybszego zawieszenia broni.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się wcześniej zgłosić. Każdy uczestnik otrzyma opis trasy wraz z pakietem. W jego skład wejdzie książeczka, rozważania drogi krzyżowej, opaska silikonowa oraz odblask. Uczestnicy wyruszają na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osób dorosłych. Zaopatrzyć się w ciepłą odzież, prowiant, wygodne buty, latarkę-czołówkę, elementy odblaskowe i telefon.

- Przestrzegamy jeszcze obostrzeń pandemicznych. Przypominamy, że w kościele nadal obowiązuje maseczka. Przestrzegamy też przepisów ruchu drogowego - mówi organizator.

Zapisy odbywają się wyłącznie przez stronę internetową www.edk.org.pl. - Prosimy, aby zrobić to jak najwcześniej. Chodzi o przygotowanie odpowiedniej liczby pakietów – apeluje Michał Rosiński.

Szczegóły na bieżąco będą umieszczane na funpagu Ekstremalna Droga Krzyżowa Pabianice na Facebook’u oraz Instagramie. Rok temu w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Pabianicach poszło ok. 180 osób, a w 2019 r. 190 osób.