Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z pojęciem, audiodeskrypcja to dodatkowy dźwiękowy opis obrazu, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym lepsze zrozumienie tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki niemu mogą oni cieszyć się filmami w sposób bardziej kompletny, śledząc zarówno dialogi, jak i akcję oraz otoczenie.

- W naszym kinie mieliśmy już możliwość oglądania filmów dla osób niesłyszących lub niedosłyszących. Ostatnim wyświetlanym tytułem był film pt. „Chłopi”, w wersji z napisami. W regularnym repertuarze wyświetlamy również bajki w ramach naszego autorskiego projektu Seansów Przyjaznych Sensorycznie skierowanych do najmłodszych ale również dla widzów mających nadwrażliwość na dźwięk, światło lub inne bodźce sensoryczne – mówi Jacek Chmielewski.

Wprowadzenie audiodeskrypcji to jednak dopiero początek tworzenia kina bardziej dostępnego.

- Wkrótce fotele na naszych salach zostaną wyposażone w tabliczki z pismem punktowym Braille'a. Kolejnym etapem będzie instalacja systemu nawigacyjno-informacyjnego TOTUPOINT – dodaje Chmielewski.

Narzędziem do odbioru filmu z audiodeskrypcją jest bezpłatna aplikacja - Kino Dostępne. Można ją pobrać ze sklepów App Store lub Google Play.

Aby z niej skorzystać, konieczne jest połączenie z internetem oraz uruchomienie po wejściu na salę kinową. Z zakładki „Lista filmów” wybieramy odpowiednią pozycję, czekamy na synchronizację aplikacji z dźwiękiem filmu i cieszymy się kinowymi doznaniami. Widzowie korzystają z nagłośnienia kinowego, natomiast poprzez słuchawki połączone z telefonem lektor czyta zarówno dialogi jak i opisuje sytuację na ekranie. Seans dla pozostałych widzów nie różni się niczym od tradycyjnego.