Te groźne choroby są coraz powszechniejsze.

- Borelioza jest obecnie jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób. Wydaje się, że w codziennej praktyce lekarskiej może się stać równie częstym schorzeniem, jak biegunka czy zapalenie gardła – alarmują pracownicy stacji epidemiologicznych.

Jest groźna, bo nie ma na nią szczepionki.

- Jedyny sposób zapobiegania boreliozie to stosowanie środków odstraszających kleszcze – mówi Ewa Dobros, kierownik epidemiologii w pabianickim sanepidzie.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy kleszcz wywołuje zachorowanie. Groźne są tylko te, które przenoszą krętki boreliozy. Jak rozpoznać chorobę?

- Powstaje charakterystyczny rumień wokół ugryzienia. W środku jest blady, a na zewnątrz bardziej czerwony – opisuje pani Dobros. - Rumień ma tendencję do przesuwania się w dół.

Drugą groźną chorobą, jaką możemy się zarazić przez ugryzienie kleszcza, jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Na nie możemy się zaszczepić. Szczepionki można kupić w aptekach, jednak wcześniej trzeba skonsultować się z lekarzem. Preparaty kosztują ok. 100 zł. Są pośród nich takie, których nie trzeba odnawiać, bo zapewniają stałą odporność.

Najwięcej przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe odnotowuje się w województwie warmińsko-mazurskim. Wybierając się tam na urlop, warto pamiętać o szczepieniach.