Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia lek będzie wydawany w szpitalach jednoimiennych oraz dedykowanych szpitalach zakaźnych w całej Polsce, wyznaczonych przez MZ do leczenia pacjentów hospitalizowanych, pacjentów pozostających w miejscach izolacji oraz dla pacjentów w izolacji domowej.

Co z pozostałymi przyjmującymi Arechin?

Dla pacjentów ze schorzeniami niewynikającymi z zakażenia koronowawirusem, dostępność leku będzie ograniczona. Lekarz będzie mógł wystawić receptę na maksymalnie dwa opakowania na jeden numer PESEL w okresie 30 dni. Na jej podstawie będzie obowiązywała zniżka w wysokości 30 % i tylko we wskazaniach objętych refundacją. Jakich?

Zimnica (malaria), pełzakowica, ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w CHPL, porfiria skórna późna.

- Pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybraną apteką - najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu- i zamówić lek. Przy e-recepcie podać nr PESEL i PIN recepty, a przy recepcie papierowej PESEL i 6 ostatnich cyfr z numeru recepty- tłumaczy Katarzyzna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed.

Po dostarczeniu zamówienia do wybranej apteki, pacjent będzie mógł odebrać lek po uzyskaniu informacji telefonicznej od farmaceuty. Odpłatność za jedno opakowanie we wskazaniach objętych refundacją pozostaje bez zmian i wynosi 5,80 zł.

- Taki system dystrybucji leku został wypracowany w celu zapewnienia dostępności leku dla pacjentów, którzy faktycznie go potrzebują, wyeliminowania nieuzasadnionego stosowania leku bez wskazań lekarskich i gromadzenia leku na zapas. Jednocześnie chcemy podkreślić, że jest to rozwiązanie czasowe- zapewnia Dubno.

Lek produkowany jest na bieżąco i jego następne partie trafią na rynek do końca kwietnia 2020.