Testowany u nas PEV9 SmartCity przy długości 9.2m może zmieścić 62 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Jak podaje producent, dzięki baterii wykonanej w najnowszej technologii LFP ma zasięg ponad 300 km i jest całkowicie bezpieczny z uwagi na konstrukcję baterii, która jest w 100% niepalna. Autobus wyposażony jest również w nowatorski system wczesnej detekcji, ostrzegania i obniżania temperatury magazynu energii za pomocą ciekłego azotu.

King Long jest jednym z największych światowych producentów autobusów i należy do grupy Golden Dragon. Roczna produkcja autobusów tej marki sięga 30.000 sztuk. W Europie już od wielu lat miejskie autobusy elektryczne King Long są wykorzystywane przez operatorów przede wszystkim na Malcie, w Grecji, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech, a także w nieco mniejszych ilościach między innymi w Austrii, Norwegii oraz na Litwie.

Wcześniej Miejski Zakład Komunikacji przetestował dwa elektryczne autobusy marki Solaris.

UWAGA. Kursy autobusu elektrycznego nie będą wyświetlane na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej. Prosimy o korzystanie z papierowych rozkładów jazdy. Autobus nie jest wyposażony w biletomat.

Zebranie doświadczeń oraz opinii umożliwi przygotowanie się do zakupu nowego taboru w przyszłości. MZK wspólnie z Urzędem Miejskim prowadzą rozmowy ze wszystkimi producentami autobusów zeroemisyjnych. Miasto ubiega się o dofinansowanie zakupu takich pojazdów ze środków Unii Europejskiej. W ostatnim czasie zespół ekspercki, na zlecenie Urzędu Miejskiego, opracował również analizę kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych. Konieczność zakupienia autobusów zeroemisyjnych wynika z przepisów ustawy o elektromobilności.

Pasażerowie, którzy chcieliby podzielić się swoimi opiniami na temat testowanego pojazdu, mogą je nadsyłać e-mailem na adres komunikacja@um.pabianice.pl.

MZK Pabianice posiada w swojej flocie 32 autobusy marki Solaris, w tym 18 autobusów hybrydowych wyprodukowanych w latach 2018-2019 oraz 14 pojazdów o napędzie konwencjonalnym z lat 2008-2010. To te ostatnie w najbliższych latach będą wymieniane na nowe pojazdy.