Autobus Solaris Urbino 9 LE electric przyjechał do Pabianic w środę wieczorem. To najmłodszy i najmniejszy produkt w bateryjnej ofercie producenta z podpoznańskiego Bolechowa.

Ma długość 9,3 m (te używane w Pabianicach mają standardowo 12 m). Nie emituje spalin, jest cichy i zwrotny. Na pokładzie jest 27 miejsc siedzących dla pasażerów, ale w sumie może pomieścić do 60 osób. Silnik elektryczny zasila energia pochodząca z baterii o pojemności ponad 350 kWh, co według deklaracji producenta pozwala na pokonanie od 220 do 250 km na jednym ładowaniu.

O komfort pracy kierowcy oraz zwiększone bezpieczeństwo dbają nowoczesne systemy wsparcia. Tradycyjne lusterka zastępuje zestaw kamer. Zainstalowano również system ostrzegający kierowcę o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu i w obrębie tzw. „martwych pól”.

Bateryjny Urbino 9 LE electric miał swoją premierę jesienią 2021 roku. Do tej pory pojazd był testowany m.in. w hiszpańskim Alicante oraz w Trójmieście i Inowrocławiu, a ostatnio w Zielonej Górze i Żaganiu.

Pojazd będzie kursował w regularnym ruchu miejskim. W dni powszednie na linii A41, a weekendy także na innych trasach. W sobotę 17 lutego elektrobus pojawi się m.in. na linii 260, w kolejną sobotę (24 lutego) będzie jeździł m.in. na linii 263. W niedziele 18 i 25 lutego pojazd obsłuży wybrane kursy miejskich linii 1, 2, 4, 5 i 6. Szczegółowy wykaz kursów, które będą realizowane elektrobusem, będzie publikowany na stronie internetowej KomunikacjaPabianice.pl.

Pasażerowie, którzy chcieliby podzielić się swoimi opiniami na temat testowanego pojazdu, mogą je nadsyłać e-mailem na adres komunikacja@um.pabianice.pl.

- Pabianice śledzą trendy na rynku pojazdów zeroemisyjnych. Elektryczny Solaris rozpoczyna serię testów autobusów oferowanych przez różnych producentów. Zebranie doświadczeń oraz opinii umożliwi w przyszłości podjęcie właściwych decyzji. Wznowienie wypłat funduszy europejskich dla Polski pozwoli z kolei na ubieganie się przez miasto o dofinansowanie zakupu takich pojazdów – poinformowała Aneta Klimek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.

Urząd Miejski rozpoczął prace nad opracowaniem analizy kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych. Przy okazji, zaktualizowany zostanie również plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

MZK Pabianice posiada w swojej flocie 32 autobusy marki Solaris, w tym 18 autobusów hybrydowych wyprodukowanych w latach 2018-2019 oraz 14 pojazdów o napędzie konwencjonalnym z lat 2008-2010.