Z danych gromadzonych przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach wynika, że w powiecie pabianickim kwarantanną objętych są 293 osoby. Najwięcej osób znajduje się na terenie Pabianic - 122. W Konstantynowie jest już 78, a w Lutomiersku liczba tych osób nie zwiększyła się (47), podobnie jak w Ksawerowie (16) i Dłutowie (7). W gminie Dobroń na kwarantannie jest już 5 osób, a w gminie Pabianice 18.

Jak zapewnił nas kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Informacji Niejawnych, Paweł Glapa, liczba osób zakażonych na naszym terenie nie wzrosła.

Zobacz też: Koronawirus wykryty w naszym powiecie. Zakażony nastolatek

W województwie łódzkim w niedzielę wieczorem przybyło 15 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą:

- pięciu młodych kobiet

- czterech kobiet w średnim wieku

- trzech młodych mężczyzn

- dwóch mężczyzn w średnim wieku

- małego dziecka

- To osoby od 2 do 54 roku życia. Część osób miała bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi w kraju – informuje biuro wojewody łódzkiego. - Pozostałe miały kontakty zagraniczne. Osoby te powróciły m.in. z Austrii, Niemiec, Maroka i Włoch. Stan wszystkich osób jest dobry.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (poniedziałek, godz. 12.30)

• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 109

• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 23

• Liczba osób objętych kwarantanną: 4776

• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2992

Kwarantanna na telefon?

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację "Kwarantanna domowa" dla osób, które muszą zostać w domach. Docelowo ta funkcja ma ułatwić służbom pracę przy rosnącej licznie osób objętych kwarantanną. Na czym polega działanie tej aplikacji?

"Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację - będziemy SMSem wysyłali prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane."

Czy zainstalowanie aplikacji oszczędzi nam wizyty policjantów? Niestety, jeszcze nie na tym etapie.

- Póki co sprawdzamy każdy wytypowany adres – zapewnia asp. Ilona Sidorko, oficer prasowy pabianickiej policji.

Do dziś (poniedziałek), żadna z osób przebywających na kwarantannie w powiecie nie oddaliła się z miejsca zamieszkania. Nikt nie sprawiał policjantom problemów.

Przypominamy, że kara za nieprzestrzeganie kwarantanny wzrosła do 30.000 zł.

W kraju zarażaonych koronawirusem osób jest już 649. 7 osób zmarło.