Już pod koniec września będzie kolejna taka okazja. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wystawi do przetargu mieszkania, które znajdują się w zasobach prywatnych, ale są pod zarządem ZGM. W takich budynkach nie można tworzyć lokali socjalnych. „Mieszkaniówka” wystawia je więc na przetarg. Wynająć takie mieszkanie może w zasadzie każdy.

- Trzeba mieć tylko stały dochód, który zagwarantuje, że najemca nie będzie dłużnikiem – tłumaczy wicedyrektor ZGM, Magdalena Bryndziak.

W każdym przetargu licytowanych jest kilka mieszkań. Są różne: małe, duże, z wodą i bez, do remontu, albo gotowe do zamieszkania. Ich standard jest taki, jak w mieszkaniach komunalnych. Chętnych jest sporo.

- Prowadzimy takie przetargi już blisko rok. Udało nam się w ten sposób wynająć bardzo dużo mieszkań – zapewnia pani dyrektor.

Największym zainteresowaniem cieszą się lokale o wyższym standardzie, które mają podłączoną wodę i nie wymagają dużego remontu.

- Wszystkie te mieszkania można oczywiście wcześniej obejrzeć, żeby nie brać udziału w przetargu w ciemno – wyjaśnia.

W zależności od stanu mieszkania i jego wyposażenia, stawka wywoławcza czynszu wynosi 4,20 zł lub 4,50 zł za metr kwadratowy. Osoby zainteresowane przetargiem składają swoje propozycje tych stawek.

- Zazwyczaj są takie same, jak te proponowane przez nas. Jeśli są inne, to licytację zaczynamy od najwyższej – dodaje.

Koperty z ofertami trafiają do ZGM. Tam pracownicy „mieszkaniówki” analizują, czy są one poprawnie wypełnione. Kolejnym etapem jest już licytacja. Chętni na najem licytują wysokość czynszu, jaką są gotowi zapłacić za dany lokal. Zdarza się, że walka jest zacięta.

- Podczas ostatniego przetargu jednemu panu tak zależało na konkretnym mieszkaniu, że stawka czynszu dobiła do 12 zł za metr – opowiada Bryndziak.

Zwycięzca przetargu podpisuje umowę najmu. W przypadku mieszkań, które są przeznaczone do remontu, procedury wyglądają nieco inaczej.

- Przez pierwszy rok najemca jest zobowiązany do wykonania prac remontowych. Przez ten czas jest zwolniony z czynszu, płaci tylko za media – tłumaczy. - To ulga dla osób, które muszą trochę w mieszkanie zainwestować.

Najbliższy przetarg ma się odbyć pod koniec września. Informację na ten temat będzie można znaleźć na stronie internetowej ZGM oraz w poszczególnych ROM-ach.

- Zawsze wywieszamy ją także na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego – dodaje dyrektorka.

Poprzednio licytowano 8 mieszkań. Prawdopodobnie tym razem będzie ich mniej, bo ZGM podzieli pulę lokali na dwa przetargi.