Do „Agrafki” mogą dołączyć wszyscy, którzy ukończyli 16 lat i czują nieodparte pragnienie pomagania ludziom.

- Nie jest istotny temperament czy predyspozycje potencjalnego wolontariusza. Każdy może znaleźć swoje miejsce w naszej grupie, zadania są różnorodne, niektóre wymagają dużej otwartości, niektóre precyzji i skupienia, niektóre są typowe dla osób, które lubią pracę cichą i spokojną - wyjaśnia Anna Wendler - koordynatorka naboru.

"Agrafka" działa w ramach resortów: PROJEKTY – zespół projektowy tworzący inicjatywy na rzecz osób z różnorodnymi trudnościami, poszerzające świadomość społeczności lokalnej i dbające o zdrowie psychiczne, Resort AA (Akcje i Animacje), czyli animacja dzieci i rodzin, resort JUNIOR – wsparcie dzieci w Placówce Wsparcia Dziennego JUNIOR, resort resort ARTYSTYCZNY - profilaktyczne przedstawienia teatralne oraz filmiki i spoty społeczne promujące postawę prospołeczną, resort WSPARCIA, w tym: DIAMENCIKI – wsparcie osób z niepełnosprawnością, SPINKA – wsparcie dzieci z Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Porszewicach i w Pabianicach oraz SENIORITA – wsparcie seniorów w naszym mieście.

- Wszystkie działania resortowe są jedynie „pretekstem” do realizacji głównego celu Agrafki czyli WNOSZENIA WARTOŚCIOWEGO WKŁADU W ŻYCIE SWOJE I INNYCH – dodaje Anna Wendler.

Każdy, kto dołączy do wolontariatu ma możliwość realizowania naszej misji ZAZ czyli:

ZMIENIAMY siebie i świat na lepsze!

– Poprzez działania pomagamy, wspieramy, inicjujemy. Wierzymy, że dzięki aktywnej postawie i zaangażowaniu można dokonać zmiany w sobie i środowisku lokalnym. Pragniemy by nasze miasto stało się jeszcze bardziej przyjazne, życzliwe, pełne pozytywnych działań i abyśmy wszyscy razem umieli zaspokajać swoje potrzeby w konstruktywny sposób.

– W myśl zasady domina wierzymy, że każda, nawet mała inicjatywa może pociągnąć za sobą wielkie zmiany. My nie czekamy, aż świat się zmieni. Sami inicjujemy wierząc, że ma to wielki sens.

ZARAŻAMY innych!

– Naszą pozytywną energią, optymizmem i wiarą w drugiego człowieka. Szerzymy idee mnożenia radości, a nie skupiania się na narzekaniu i maraźmie. Każdy wolontariusz jest ważny, bo każdy „zaraża” czymś wyjątkowym.

Podstawowe wartości, które przyświecają codziennej pracy agrafkowiczów, to CZŁOWIEK, MIŁOŚĆ i PASJA.

Naborowi towarzyszy akcja „Weź ze sobą dobre słowo”.

- Zachęcamy mieszkańców Pabianic do większej uważności na otaczający nas świat, a być może dostrzegą małe agrafkowe niespodzianki przepełnione życzliwością i dobrą mocą – mówi Anna Wendler.

Osoby, które chcą do dołączyć do "Agrafki", proszone są o wysłanie maila na adres agrafka@onet.eu lub o kontakt pod nr tel. 608-219-556 i umówienie się z koordynatorem grupy. Podczas pierwszej rozmowy zostaną zbadane potrzeby i potencjał wolontariusza. Otrzyma on tzw. Paszport Agrafkowy i rozpocznie okres próbny (1-3 miesiące), podczas którego pozna działania wszystkich resortów, weźmie udział w team buildingu, oraz warsztatach i szkoleniach (m. in. komunikacja empatyczna, praca z dzieckiem z trudnościami, ABC wolontariatu). Po okresie próbnym wolontariusz decyduje wraz z koordynatorem i Radą Agrafki, czy dołącza do zespołu, a jeśli tak, to w jakich resortach będzie chciał działać.

Nabór będzie realizowany do 9 lutego.

G.W. „AGRAFKA” to nie wolontariat akcyjny, a stały proces - jest postawą życiową prezentowaną nie tylko podczas akcji i działań, ale również w życiu codziennym.

- Wolontariat nie jest bezinteresowny, poprzez pomaganie innym pomagamy przede wszystkim sobie, nie ma w tym nic złego i egoistycznego. Wolontariat uczy empatii, rozwija umiejętności interpersonalne, daje przestrzeń do realizacji swoich pasji, buduje ścieżkę rozwoju zawodowego i bardzo rozwija poczucie własnej wartości. Dodatkowo w "Agrafce" ważny jest proces grupowy i sama grupa – jako zespół ludzi, którzy poprzez swoją różnorodność łączą się, aby razem realizować wspólny cel – pomoc ludziom – mówi Agnieszka Jaksa koordynator G.W. „Agrafki”.

Kilkunastoletnia działalność pabianickich wolontariuszy została zauważona i doceniona przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – w 2021 r Agrafka została mianowana najbardziej zaangażowaną grupą w Polsce w Konkursie Nagrody Wolontariatu Korpusu Solidarności.