Zbiór jajek powstał na bazie prywatnej kolekcji Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka, którą podarowali muzeum 5 lat temu. Takimi cudeńkami może poszczycić się Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Są wykonane techniką batikową, rylcową, aplikacyjną, oklejane sitowiem (kurpiowskie), papierem (łowickie) i toczone w minerałach. Na tych pochodzących z Kresów można podziwiać ruiny średniowiecznego zamku trockiego i dwór Sopliców. W zbiorach jest również otwierana pisanka drewniana, którą wypełnia się słodyczami. Jest popularna na Kresach jako wielkanocny upominek dla wybranki serca i dla dziecka. Można podziwiać również szklane pisanki z huty w Brzozówce (Białoruś).
W muzeum są małe dzieła sztuki przywiezione przez polskich misjonarzy z Brazylii. Bogate zbiory pochodzą też z Podlasia i ziemi augustowskiej, suwalskiej. Jest miniaturowy obrazek z ciechanowieckiego kościoła, Mojżesz z tablicami X przykazań, Chrystus w Ogrodzie Oliwnym, św Faustyna. Są wykonane techniką rytowniczą. Pisanki z ziemi siemiatyckiej są barwione i pisane woskiem z zachowaniem siemiatyckiej ornamentyki.
Zachwyt budzą również oklejanki łowickie i kurpiowskie. Wymagały one nie tylko bogatej wyobraźni, ale i niezwykłej zręczności rąk.
Bardzo precyzyjnie wykonane są też pisanki religijne - Matka Boska Częstochowska, Ostrobramska, Fatimska, Chrystus na Górze Oliwnej, ukrzyżowany, w koronie cierniowej.

Zdjęcia pochodzą z Muzeum Rolnictwa, Ciechanowiec, ul. Pałacowa 5, tel. 086-277-13-28, www.muzeumrolnictwa.pl