Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia. Maszyna do kolonoskopii za 300 tysięcy złotych trafiła do Pabianickiego Centrum Gastroenterologii w naszym szpitalu. To jedyne takie urządzenie w Łódzkiem.

Pabianickie Centrum Gastroentereologii w PCM działa od 2018 roku.

– Rocznie przeprowadzanych jest 12 tysięcy zabiegów endoskopowych, w tym 6 tysięcy kolonoskopii. 8 tysięcy zabiegów przeprowadzonych z pomocą anestezjologiczną - wylicza prezes Witold Olszewski. – Chcemy robić więcej.

W środę pochwalił się nowym urządzeniem, jakie trafiło do szpitala. To wideokolonoskop, z tzw. sztuczną inteligencją.

– Ta pierwsze takie urządzenie w woj. łódzkim – dodał Olszewski.- Od 2018 roku istnieje PCG w szpitalu. Chcemy dalej rozwijać endoskopię w naszym szpitalu. Stąd ten zakup.

Koszt urządzenia to około 300 tysięcy złotych. 180 tys. zł kosztuje sam wideokolonoskop, a 120 tys. zł to cena komputera z oprogramowaniem. Około 90 tysięcy złotych to dofinansowanie z UE.

Kolonoskopia to bardzo ważne badanie w profilaktyce raka.

– Badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego powinna wykonywać każda osoba między 40. a 65 rokiem życia – dodaje dr Justyna Kotynia z PCG.

Rak jelita grubego rozwija się przez długi czas bez żadnych objawów. Wcześnie wykryty daje prawie 100% szans na wyleczenie. Najlepszą metodą wczesnego wykrycia raka jelita jest właśnie kolonoskopia.

– To badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu). Podczas kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i usunięcie polipów – wyjaśnia dr Dariusz Fisiak.

To najnowsze urządzenie do badania jelita grubego jest teraz w naszym szpitalu. Niby niczym się nie różni od urządzeń już tu pracujących, a jednak…

– Ma sztuczną inteligencję – ujawnia dr Fisiak.– W komputerowy system wpisano tysiące przeprowadzonych badań i ich wyników.

Podczas kolonoskopii komputer analizuje aktualne badanie i porównuje z wynikami z bazy danych. Wyświetla też opis badania i stawia diagnozę.

- Nie polegamy wyłącznie na wyniku, który pokazuje maszyna – dodaje doktor Fisiak.- Opieramy się głownie na naszej wiedzy i doświadczeniu.