Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprasza na zwiedzanie regionu pociągiem. Zaplanowano 11 wycieczek tego typu.
Bezpłatny przejazd połączony jest ze zwiedzaniem okolic z przewodnikiem oraz z innymi atrakcjami.
Tym razem celem wyprawy będzie Bolimowski Park Krajobrazowy wraz z fragmentem rezerwatu Rawka.
Uczestnicy wyprawy zaproszeni zostaną na spacer wzdłuż Rawki, którą upodobały sobie rzadkie gatunki ptaków: bociany czarne, czaple, zimorodki.
Na trasie planowanej wycieczki znajdą się też rezerwaty leśne: Ruda Chlebacz i Kopanicha.

Powrót pociągu zaplanowano na godzinę 19.03. Sygnał do odjazdu da marszałek Witold Stępień

Z rozległych, nieprzebytych puszcz, rozciągających się niegdyś między Wisłą a Bzurą, ostały się do naszych czasów tylko dwa w miarę duże i zwarte kompleksy leśne: licząca ok. 50 tys. ha Puszcza Kampinoska i prawie pięciokrotnie od niej mniejsza Puszcza Bolimowska.
Ta ostatnia tworzy w przybliżeniu wielki trójkąt o bardzo poszarpanych bokach, w którego wierzchołkach tkwią Skierniewice, Żyrardów i Nieborów.
Niegdyś tę część Mazowsza pokrywały „pełne zwierza bory” – puszcze: Bolemowska Korabiowska, Wiskicka i Jaktorowska - te prawdziwe. Dzisiejsze drzewostany Puszczy Bolimowskiej nie są nawet „spadkobiercami” dawnych przepastnych kniei, wyrosłymi w ciągu wielowiekowych przemian leśnych pokoleń; one po prostu znajdują się w tym samym miejscu. Sadzone, w znakomitej większości ludzką ręką, zatraciły już dawno swój pierwotny, puszczański charakter. Towarzyszące im trzęsawiska i bagna wyschły, śródleśne jeziorka znikły, na miejscu dawnych borów pojawiły się tu i ówdzie enklawy pól uprawnych.

Dzisiejsza Puszcza Bolimowska jest puszczą już tylko z nazwy. Pokrywająca ją sieć dróg i linii oddziałowych, z opatrzonymi numerami słupkami sprawia, iż na dobrą sprawę trudno się w niej zgubić. Trudno zresztą przejść dziś kawałek lasu, nie natykając się na turystów, wczasowiczów, grzybiarzy, rolników czy robotników leśnych. Lasy Bolimowskie są lasami gospodarczymi, rozbrzmiewającymi nie tyle rykiem zwierza, co stukotem siekier, warczeniem pił spalinowych, ciągników i skrzypieniem walących się drzew. Liczne zręby, uprawy i młodniki „pod sznurek” świadczą wyraźnie o tym, iż działalność ludzka odciska się tu bardzo wyraźnie, sprawiając że w dzisiejsza Puszcza Bolimowska w niektórych miejscach coraz bardziej przypomina plantację drzew.

Mimo tak widocznych nieciekawych akcentów naszych czasów Puszcza Bolimowska  zasługuje na szczególną uwagę: wraz z przecinającą ją doliną fantastycznie wijącej się Rawki, otaczającymi ubogimi polami, rozsianymi starymi puszczańskimi wioskami stanowi, utworzony w 1986 r. liczący dziś 23 614 ha, Bolimowski Park Krajobrazowy.