Mija okres przejścia z biletów okresowych, kartonikowych na kartę zbliżeniową. Żeby dostać elektroniczną migawkę na miejskie autobusy, trzeba wypełnić wniosek i dołączyć do niego zdjęcie.
 
- Wniosek można wysłać elektronicznie, wtedy zdjęcia nie trzeba wywoływać na papierze. Dołączamy zdjęcie jako plik – tłumaczy Marcin Chmielewski, inspektor w Urzędzie Miejskim.
 
Na migawkę elektroniczną czeka się 5 dni. Niestety, mało chętnych jest na przejście z kartonika na kartę zbliżeniową. W styczniu z migawek elektronicznych skorzystało 237 osób. Na kartoniki zdecydowała się większość, bo aż 1.965 osób. 11 osób kupiło bilet okresowy przez telefon.
 
- To bardzo mało, zaledwie 10,7 procenta posługuje się elektronicznym biletem okresowym – zauważa Chmielewski.
 
Złożonych wniosków na dziś jest 572. To oznacza, że tylko co czwarty pojedzie na elektronicznej migawce.
 
- Nie warto zwlekać ze składaniem wniosków, bo teraz proces wyrabiania migawek odbywa się sprawnie, bez utrudnień i kolejek. Wyrobienie pierwszej karty jest bezpłatne – zachęca pan Marcin. - Można złożyć wniosek już teraz, nawet jeśli ważność naszego obecnego biletu kończy się na przykład dopiero za trzy tygodnie. Ten, kto nie będzie niepotrzebnie zwlekał, przy kolejnym zakupie biletu okresowego będzie mógł już odebrać elektroniczną migawkę. Nieodebrane karty zbliżeniowe zniszczymy dopiero po roku.
 
Jakie są zalety elektronicznej migawki? Bilet okresowy wreszcie będziemy mogli kupić przez internet - na stronie www.migawka.lodz.pl. Ci, którzy zarejestrują się w sklepie internetowym Migawki, będą 3 dni wcześniej dostawać e-mailem przypomnienie o zbliżaniu się końca ważności biletu. Migawki imienne są spersonalizowane (ze zdjęciem), dlatego kontrolerom biletów nie trzeba będzie już okazywać dodatkowo dowodu tożsamości. Pasażerowie, którzy zgubią migawkę, dostaną duplikat, a na nim zostanie odtworzony zakupiony wcześniej bilet. Zapłacą 10 zł za wyrobienie drugiej karty, ale nie utracą samego biletu.