W ubiegłym tygodniu Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w blokach przy ulicach: Łaska 90, 92, 94, 96, Wiejska 7, 9 i Dąbrowskiego 30 na terenie Administracji nr 1 rozpoczęła wymianę opraw i źródeł światła w częściach wspólnych budynków na energooszczędne typu LED.

- Po wymianie nowe oprawy zewnętrzne przy wejściach do budynków będą sterowane czujnikami zmierzchowymi (czas świecenia - cała noc) - mówi Sławomir Urbańczyk, pełnomocnik Zarządu PSM. - To poprawi warunki bezpieczeństwa na osiedlach, ale również wyeliminuje takie skrajne częste przypadki, że było zupełnie ciemno, bo nikt nie włączył światła. Bywało, że niewyłączone żarówki świeciły cały dzień, powodując niepotrzebne zużycie energii elektrycznej.

Oprawy w klatkach schodowych z czujnikami: ruchu, natężenia światła i nastawami czasowymi zapewnią mieszkańcom optymalne warunki oświetleniowe. Może się wówczas zdarzać, że oprawy oświetleniowe przy niedostatecznym doświetleniu klatek schodowych będą automatycznie załączane również w dzień, co ma służyć poprawie bezpieczeństwa.

- W korytarzach ewakuacyjnych na 12 kondygnacjach, a także w innych niedoświetlonych światłem dziennym (z powodu braku okien) przewidziane są oprawy z dodatkową funkcją żarzenia źródeł światła i awaryjno-ewakuacyjną, z 2-godzinnym okresem świecenia po zaniku napięcia – tłumaczy. - Natomiast nowe oprawy w korytarzach piwnic będą załączane dotychczasowymi wyłącznikami.

Na rok 2015 zaplanowano do wymiany oprawy oświetleniowe w 51 budynkach, w tym wszystkie (30) wysokie. Całkowita realizacja zadania w 308 budynkach spółdzielni mieszkaniowej przewidziana jest na okres 5 lat.