Z powodu pandemii Przemysław Czarnek, minister edukacji, okroił egzaminy. Brak matury ustnej cieszy tych, którzy w tym roku podchodzą do egzaminu dojrzałości. Poza tym nie będzie obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do tego zakres materiału ma być mniejszy.

- Cieszymy się, że decyzję opublikowano już teraz. Wiemy czego się uczyć, a co możemy sobie odpuścić – mówią tegoroczni maturzyści.

Zmiany dotyczą także egzaminów ósmoklasisty. W tym przypadku chodzi o krótszą listę lektur na języku polskim i mniej zadań na egzaminie z matematyki.

Do końca roku Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować szczegółowy informator. Harmonogram egzaminów ma być znany do 23 grudnia.

Zmiany wprowadzono w związku z pandemią i koniecznością nauki zdalnej.

W przyszłą środę uczniowie i nauczyciele rozpoczynają przerwę świąteczną. Zaraz po Nowym Roku zaczną się dwutygodniowe ferie. Od 18 stycznia możliwy jest częściowy powrót do szkół. Na początek w ławkach mieliby zasiąść uczniowie klas 1-3.

Jeśli część uczniów wróci do lekcji w szkole już w styczniu, to nadal będzie ich obowiązywał reżim sanitarny. Ponadto nauczyciele to jedna z pierwszych grup, którym będą proponowane szczepienia na koronawirusa.