W konkursie wzięło udział 30 uczniów z czterech pabianickich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 3. Sprawdzili swoją wiedzę o ustroju państwa, systemie politycznym czy prawach i obowiązkach obywatela zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

- Test nie był trudny, ale dużo pytań było z wiedzy ogólnej. Niekoniecznie wiedziałeś to po przeczytaniu dokumentu. Trzeba się interesować i oglądać wiadomości, żeby znać odpowiedzi – mówi Zuzanna Łańcuchowska, uczestniczka konkursu.

Pomysłodawcą i organizatorem był Gracjan Majewski, student prawa i absolwent II LO. Konkurs odbył się pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Okazją była rocznica, która wypada w tym roku. Świętujemy 25-lecie uchwalenia Konstytucji RP.

- Chciałbym, żeby ten konkurs sprowokował młodszych kolegów do zajrzenia do treści konstytucji. Bez cienia przesady, to najważniejszy akt prawny w Polsce. Warto znać swoje prawa i obowiązki. Tylko tak można być obywatelem, w pełni znaczenia tego słowa – powiedział Majewski.

Gospodarze nie byli gościnni. Zajęli wszystkie miejsca na podium. Na najwyższym uplasowała się Joanna Skowronek z klasy 3HG. Drugie miejsce zajął Wojciecha Wieczorek z klasy 1C, zaś trzecią lokatę zajęła Marta Żuber z klasy 3HG.

Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono upominki. Pierwsza dziesiątka dostała dodatkowo grę planszową.

Zwycięzcom podium zostaną wręczone nagrody rzeczowe podczas miejsko-powiatowych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.