Szkoła uplasowała się na 332. miejscu. W poprzednim roku była na 273., a latach wcześniejszych na 310. i 272. Mimo to nadal pozostaje najlepszą pabianicką szkołą średnią. Tak jak w ubiegłym roku, w rankingu „Perspektywy 2020” I Liceum Ogólnokształcące wypada lepiej niż II Liceum Ogólnokształcące.

- Jestem dumna z naszej młodzieży. Cieszę się, że utrzymaliśmy srebrną tarczę, ale mam nadzieję, że uda nam się uzyskać w przyszłym roku złotą – mówi Barbara Żwańska, dyrektor I LO. - Cieszę się, że jesteśmy pierwsi w powiecie.

Najboleśniejszy spadek w rankingu odnotowało II Liceum Ogólnokształcące. Szkoła przez ostatnie dwa lata była w trzeciej lub czwartej setce, a do pabianickiego lidera miała co najwyżej kilkadziesiąt miejsc. Teraz jest na 561. miejscu i tym samym przyznano jej brązową tarczę.

- Jestem zaskoczony i nie ukrywam, że rozczarowany. Wyniki egzaminu maturalnego nie odbiegały aż tak od ubiegłorocznych. Osiągnięcia w olimpiadach też są porównywalne – mówi Krzysztof Zajda, dyrektor II LO. - Czeka nas analiza, a potem ciężka praca. Na pewno wyciągniemy wnioski.

W województwie łódzkim I LO zajmuje 23. miejsce. Spadek w porównaniu do ubiegłego roku jest niewielki. Rok temu szkoła było jedno miejsce wyżej. II LO spadło z 23. miejsca na 40. Najlepsze kolejny rok z rzędu jest Publiczne Liceum Politechniki Łódzkiej.

A jeśli chodzi o pabianickie technika to od kilku lat najlepiej w rankingu wypada Zespół Szkół nr 2. W tym roku szkoła również odnotowała dotkliwy spadek, bo o ponad sto miejsc. ZS2 zajmuje w rankingu 358. miejsce. Rok temu była na 256., a w latach wcześniejszych na 215. i 300. To stawia ZS 2 na 17. miejscu w województwie, czyli w województwie łódzkim awansowała. Rok temu szkoła zajmowała 24. miejsce. Do rankingu wojewódzkiego zakwalifikowały się również Zespół Szkół nr 3 i Zespół Szkół nr 1. „Trójka” jest na 57. miejscu, a „jedynka” na 64.

Ranking co roku przygotowuje „Rzeczpospolita” i „Perspektywy”, edukacyjny portal maturzystów. W kapitule zasiadają wykładowcy i nauczyciele, którzy kwalifikują szkołę według wcześniej przygotowanego wzoru. Pod uwagę brane są wyniki z matur, a także liczba uczniów, którzy są laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad. W przypadku techników pod uwagę brane są również wyniki z egzaminów zawodowych.