– Nie oszczędzajcie na wykształceniu obywatela – apelują do władz miasta nauczyciele.


Oto list otwarty pabianickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego


Szanowny Panie Prezydencie! Szanowni Radni!
Nie oszczędza się na tym, co jest najistotniejsze w każdym państwie, na wykształceniu jego obywateli. Wszystkie proponowane oszczędności mają wymiar pozorny, gdyż nie można szukać pieniędzy tam, gdzie kształtują się postawy i osobowość przyszłych obywateli naszego miasta.
Pabianickie placówki, zarówno te szkolne jak i przedszkolne, przez lata ciężko pracowały, aby osiągnąć poziom, z którego mogą dziś być dumne. Mamy w Pabianicach świetnie wykształconą kadrę (50% nauczycieli dyplomowanych). Dzięki staraniom dyrekcji, rad pedagogicznych i rodziców, coraz lepiej są wyposażone pracownie i zadbane budynki. Każdy myślący człowiek zdaje sobie sprawę z faktu, iż dobra materialne wymagają ciągłej konserwacji i na to muszą być zabezpieczone fundusze. Jeśli tak nie będzie, to cofniemy się o kilka lat.
Jeden z radnych stwierdził, że chodził do szkoły na drugą zmianę, uczył się w ponad 30-osobowej klasie i mu to nie przeszkadzało. Zgadza się, Szanowny Panie, możemy jeszcze wskazać w tym kraju kilku wybitnych, wykształconych ludzi, którzy uczyli się przy lampie naftowej! Ale czy chodzi nam o to, by dzieci znów uczyły się w zatłoczonych klasach, a do dyspozycji nauczyciela były tylko kreda i tablica? Szanowni Państwo, mamy XXI wiek!
Patrząc na plany oszczędnościowe przygotowane przez nasze władze nasuwa się pytanie: gdzie w tym wszystkim jest dobro ucznia, dziecka zdrowego i z dysfunkcjami, któremu władze miasta podczas wyborów obiecywały zainteresowanie i wsparcie?
Szanowni Radni, pamiętajcie, to myśmy Was wybrali!!
Rozumiejąc trudną sytuację finansową naszego miasta, nie oczekujemy żadnych dodatkowych funduszy, nie chcemy nowych regulaminów wynagradzania, zgodziliśmy się na uregulowanie wypłat za godziny ponadwymiarowe, ale pozwólcie normalnie funkcjonować naszym placówkom.
Niech nauczyciele, którzy wieloletnim wysiłkiem zdobywali kolejne stopnie awansu zawodowego, pracują spokojnie, wiedząc, że ich miejsca pracy nie są zagrożone. Pozwólcie dyrektorom czuć się faktycznie odpowiedzialnymi za los ich placówek. A stare powiedzenie mówi: "na tyle władzy, na ile pieniędzy"...
Jak będą wyglądały placówki, w których zwolni się 50% obsługi, kto będzie sprzątał, kto będzie dokonywał bieżących napraw? A nierzadko są to ludzie, którzy oddają serce dzieciom. Co będzie ze stołówkami, w których dzieci często spożywały jedyny gorący posiłek w ciągu dnia za symboliczną opłatę, a czasami i darmo?
Nie naszą jest rolą wskazywać oszczędności poza oświatą, bo wszyscy w tym mieście chcą pracować i godziwie żyć, ale nie zgadzamy się, by oszczędzać tylko na oświacie.
Gdzie są inne zakłady, urzędy?
Panie Prezydencie, szanowni Radni!
Apelujemy do Waszych sumień. Inwestycja w oświatę nie przynosi natychmiastowych zysków, ale nie ograniczajmy się tylko do dnia dzisiejszego. Bez wspólnego zaangażowania władz miasta i nauczycieli, wykształcimy pokolenie ludzi bezproduktywnych i obojętnych, których wychowali i wykształcili zdemotywowani nauczyciele i którym zabrakło ciepła i serdeczności pracowników obsługi a przecież: "Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka" (J. Paweł II).
Za Zarząd
Elżbieta Dyba
Prezes Oddziału ZNP

Oto odpowiedz wiceprezydent Małgorzaty Biegajło:


Szanowni Państwo
Odpowiadając na list otwarty pabianickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczący sytuacji w oświacie pragniemy zapewnić, że w najmniejszej mierze nie jest zagrożone prawidłowe funkcjonowanie placówek oświatowych w naszym mieście. To prawda, budżety jednostek są ograniczone, ale zapewniają podstawowe środki na niezakłóconą działalność. Korekty budżetów nie były na pewno przysłowiowymi „cięciami na oślep”, ale wynikały z rzetelnej analizy potrzeb i możliwości zmian.
W trudnym i odpowiedzialnym procesie wypracowywania ustaleń uczestniczyli prezydenci, naczelnik Wydziału Edukacji oraz wszyscy dyrektorzy placówek oświatowych.
Kierownictwo ZNP wystosowało do Prezydenta pismo z pytaniami dotyczącymi spraw finansowych i organizacji pracy placówek oświatowych. Jednak zanim na spotkaniu przekazaliśmy przewodniczącej związku odpowiedź, przeczytaliśmy list otwarty, w którym znalazły się nieprawdziwe informacje.
Podkreślmy raz jeszcze, że poczynione oszczędności nie wpłyną w sposób ujemny na jakość i warunki edukacji najmłodszych pabianiczan. W żadnej placówce nie będzie zwolnień obsługi o 50 procent.
Ewentualna redukcja wynika z wprowadzenia standardów zatrudnienia, uzależniających liczbę pracowników obsługi relatywnie do wielkości obiektu. W żadnej szkole nie odbędzie się to kosztem braku utrzymania należytego porządku i właściwego stanu technicznego placówek. Zwolnienia będą w pierwszej kolejności dotyczyły pracowników, z którymi zawarto umowy czasowe, jak i tych, którzy posiadają uprawnienia emerytalne. Kryteria redukcji etatów obsługi przyjęto w porozumieniu z dyrektorami placówek i za ich zgodą.
Stołówki pozostaną we wszystkich placówkach. W żadnej ze szkół nie będą one likwidowane. Zmienić może się jedynie forma organizacyjna kuchni. Uczniowie będą mieć nadal możliwość korzystania z gorących posiłków w swoich szkołach za tę samą cenę.
W Gimnazjum nr 3, które najszybciej dostosowało się do zmiany, usługi gastronomiczne poprowadzi prywatny przedsiębiorca, przy zachowaniu dotychczasowej odpłatności za obiad.
Nie przewidujemy również zwolnień nauczycieli. Naturalne zmniejszenie zatrudnienia może wystąpić dopiero od września br. i będzie uzależnione w przeważającym stopniu od decyzji rodziców sześciolatków. Jeśli więcej dzieci rozpocznie naukę w placówkach oświatowych, to wzrośnie zapotrzebowanie na pracę wypróbowanych nauczycieli. Od decyzji rodziców zależy też liczba miejsc w przedszkolach dla dzieci w wieku 3 i 4 lat. Nie bez znaczenia pozostają także skutki niżu demograficznego, który powoli zaczyna oddziaływać na wiele obszarów życia społecznego i gospodarczego w naszym kraju.
Podzielamy wraz z Państwem w pełni troskę o utrzymanie jak najlepszych warunków realizacji obowiązku szkolnego. Chcielibyśmy, aby w naszych placówkach, zadbanych, poprawiających systematycznie swój standard techniczny i materialny pracowały wysoko wykwalifikowane kadry oświatowe. Liczymy na Państwa zrozumienie i wsparcie.

I Zastępca Prezydenta Miasta Pabianic
mgr Małgorzata Biegajło