Pabianiczanie nie mają się co martwić o to czy będzie można odwiedzać groby bliskich w weekend i 1 listopada. Adam Niedzielski, minister zdrowia, potwierdził podczas środowej konferencji prasowej, że rząd nie planuje zamknięcia cmentarzy. W ubiegłym roku ta decyzja wywołała ogromne niezadowolenie społeczne.

- Apeluje o noszenie maseczek na cmentarzach – powiedział minister. - Nie będzie ostrej regulacji, tylko odwołanie się do odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich.

W okresie Wszystkich Świętych masowo odwiedzamy groby.

- W miejscach pamięci jest tłok – mówił Adam Niedzielski. - Tłumnie odwiedzamy cmentarze, tak jest w tradycji polskiej. Trudno o zachowanie dystansu.

Polski rząd broni się przed lockdownem, ale liczby dziennych zakażeń koronawirusem są wyższe niż przewidywał minister zdrowia.
Jeśli będą wprowadzane restrykcje, to na poziomie powiatów, w których liczby nowych zakażeń będą wysokie, a zaszczepionych jest niewielu.
Najbliższe dni będą kluczowe. Rada Medyczna rozważała kilka scenariuszy, m.in. zamykanie sklepów. Na razie jednak rząd nie wprowadza żadnych dodatkowych obostrzeń.

Za to minister zapewnia, że za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach zamkniętych, będą wystawiane mandaty, a nie upomnienia.

Decyzje o ewentualnych obostrzeniach rząd będzie podejmował na początku listopada.