- W ubiegłym roku trasa była trudna i wiele osób miało pretensje – tłumaczy Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent Pabianic. - Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc harcerzom w zorganizowaniu trasy w taki sposób, aby przebiegała w stu procentach po drodze utwardzonej.

Półmaraton przygotowywany jest od kilku miesięcy.

- Trasa to podstawowa sprawa – twierdzi Łukasz Ścibut, organizator Półmaratonu ZHP. - Dzięki temu, że będzie asfaltowa, mamy jeszcze więcej chętnych do udziału w biegu.

Trasa jest ustalana z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. Jeszcze niedawno pod uwagę był brany wariant biegu przez Czyżeminek. Z tej opcji zrezygnowano, bo trasa zahaczałaby o dwa powiaty. Zdecydowano, że lepiej poprowadzić bieg od MOSIR-u (ul. Kilińskiego), potem Zamkową i Warszawską do ul. Granicznej, dalej drogami gminnymi w kierunku S8 (niedaleko Rydzyn). Trasa obejmie drogę wojewódzką, drogi gminne Pabianic i gminy Pabianice oraz drogę krajową nr 71.

- Pod uwagę braliśmy natężenie ruchu, zmiany, jakie musiałyby zostać wprowadzone w komunikacji miejskiej oraz kwestie zabezpieczenia i niezbędnej ilości obsługi – tłumaczy Mackiewicz.

- Wniosek do odpowiednich służb już został skierowany. Mamy nadzieję, że trasa zostanie zaakceptowana. Wyjaśni się to w ciągu najbliższych trzech tygodni – dodaje Ścibut.

IV Pabianicki Półmaraton ZHP odbędzie się 23 marca 2014 r. Zgłosiło się już 800 osób. Wpisowe wpłaciło 500 biegaczy.

- Rok temu było 460 biegaczy. Impreza jest udana. Ludzie usłyszeli, że w Pabianicach odbywa się dobrze zorganizowany półmaraton, dlatego chętnych jest coraz więcej. Myślę, że pobiegnie około ośmiuset osób – twierdzi organizator imprezy.

Dla biegaczy będzie to rozgrzewka przed łódzkim maratonem, który jest organizowany trzy tygodnie później.

Uczestnicy półmaratonu pobiegną razem, ale nagrody będą przyznawane z podziałem na kobiety i mężczyzn. Będą również odpowiednie kategorie wiekowe.

Dodatkową atrakcją jest bieg na szpilkach, w którym mogą wziąć udział kobiety, które zdecydują się wystartować w wysokich butach. Do wygrania jest 500 zł.

Dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków będzie zorganizowany IV Pabianicki Półmaratonik ZHP.

Dla zawodników będzie zorganizowana loteria fantowa. Do wygrania mają być wartościowe przedmioty na przykład sokowirówka.

- Nadal mogą się zgłaszać firmy, które chcą ufundować jakieś upominki do loterii. W zamian za to gwarantujemy reklamę w postaci logo, które będzie widoczne na imprezie – informuje Ścibut.

Więcej informacji na temat biegu znajdziemy na stronie internetowej polmaraton.pabianice.zhp.pl.