Film „Przejście, inaczej zajście” opowiada historię ucznia, który wycieczkę do łódzkiego getta uznaje za stratę czasu… jednak zmienia zdanie po tytułowym „przejściu”.

- Na pierwszy rzut oka, dla młodych nie jest to ciekawe miejsce – stwierdza autor filmu, Kamil Rosiak. - Wszyscy wiedzą czym jest getto, ale żeby tam pojechać, zobaczyć czy czegoś się dowiedzieć to już niezbyt chętnie. Przyznam - na początku też tak myślałem. Jednak gdy tam pojechałem to uznałem, że to miejsce warto pokazać i przedstawić mieszkańcom Łodzi i okolic. Szczególnie, że ma ogromne znaczenie historyczne.

W filmie możemy zobaczyć zdjęcia z getta, gdzie dokonano zagłady żydów oraz skróconą historię tego miejsca. W główną rolę wcielił się Oskar Frydrych. Był to jeden z pierwszy filmów dokumentalnych jakie nakręcił Kamil.

- Film dokumentalny był dla mnie nowością i jednocześnie wyzwaniem. Wcześniej nagrywałem filmy z wielu gatunków m.in. komedie, dramaty, teledyski – mówi Kamil Rosiak.

Konkurs miał na celu zbudowanie społecznej świadomości dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnienie wiedzy o lokalnych zabytkach. Uczestnicy nadsyłali krótkie formy audiowizualne w postaci filmów dokumentalnych oraz reportaży. Tegoroczna edycja była zatytułowana „Wokół nas” i koncentrowała się na emocjach, jakie towarzyszą odkrywaniu dziedzictwa własnych okolic.

Kamil zajął się reżyserią, scenariuszem oraz edycją. Jego film został doceniony przez jury, w którego skład wchodzili filmowcy oraz historycy. Zwracali oni szczególnie uwagę na trzy aspekty: wartość artystyczną, techniczną oraz merytoryczną.

„51 sekund w kulturze”

To nie jedyne osiągnięcie. W ten sam dzień Kamil Rosiak wraz z kolegą Krystianem Poprawą zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „51 sekund w kulturze”. W którym nakręcili 50 sekundowy film „Kultura podczas pandemii”.

- Mieliśmy pomysł, aby nagrać ten film w jednym ujęciu. Chcieliśmy w nim pokazać, że podczas pandemii większość myśli tylko o sobie oraz to jak zmieniło się życie towarzyskie – opowiada Kamil.

Przeczytajcie, co o filmach młodego pabianiczanina mówiło jury.

"Przejście, inaczej zajście"

"Film wyróżnia się wysokim poziomem realizacji, ma intrygującą fabułę i mocny przekaz, co zasługuje na szczególne uznanie biorąc pod uwagę kategorię, w której film został przygotowany. Film w przemyślany  i trafny sposób odnosi się do trudnego dziedzictwa Łodzi. Ogromne uznanie dla autora za odwagę do zmierzenia się z historią łódzkiego getta".

"Kultura w czasie pandemii"

"Film stworzony przez młodych ludzi. Jest to cenne spojrzenie z ich perspektywy na to, co dzieje się obecnie w związku z pandemią. Twórcy wyraźnie chcieli nam przekazać i pokazać, jak brak kultury wpływa na jednostkę i społeczeństwo. Film zrobiony z dużym rozmachem, przy zaangażowaniu wielu aktorów, co zasługuje na duże wyróżnienie".

"Film ten niesie ze sobą bardzo jasne, bardzo czytelne przesłanie. Przesłanie, które mówi o tym, że kultura w czasie pandemii umiera. To dość bolesne, zwłaszcza dla ludzi kultury. Jednak ten film został zrealizowany przez grupę bardzo młodych ludzi i w tym jest nadzieja. Dla mnie najlepszy".