Dziś (czwartek, 18 listopada) o godzinie 13.20 na peron Dworca PKP wjechał nowy szynobus firmy PESA. Wysiedli z niego m. in.: Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa łódzkiego i wicemarszałek Witold Stępień.
- To projekt, który zmieni region – zachwalał Cezary Grabarczyk. – Jest szansą na szybki, bezpieczny i przyjazny środowisku transport.
Projekt, o którym mowa to Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA), czyli systemu transportu zbiorowego łączącego miasta wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. Nowoczesne szynobusy mają obsługiwać trasy z Łodzi do Koluszek, Kutna, Łowicza, Zduńskiej Woli oraz linię Łódź Widzew - Łódź Kaliska.
Szynobusy będą miały 40 lub 60 metrów długości. Podróż z Pabianic do centrum Łodzi ma trwać mniej niż pół godziny, bo szynobusy pojadą z prędkością do 100 km/godz. Spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma kupić 20 szynobusów i wozić nas po prawie całym województwie łódzkim, głównie w aglomeracji łódzkiej. Najwcześniej za dwa lata.

Zobacz zdjęcia.