Mszę zamówiły władze miasta i powiatu. Zgromadzeni modlili się o pomyślny rozwój gospodarczy oraz zgodę i jedność w narodzie.

– Rocznica daje okazję, aby przypomnieć historię naszego narodu. Historię, która niejednokrotnie była bolesna – mówił ks. Andrzej Chmielecki, proboszcz parafii św. Mateusza.

Ks. Jan Szuba nawiązał do sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju. Mówił o braku jedności, protestach i braku poczucia wspólnoty. Mówił, że Polska powinna liczyć tylko na siebie, rozwiązując wewnętrzne problemy. Mówił o kryzysie demokracji.

Po mszy delegacje stanęły przed pomnikiem. Przemówienia wygłosili: Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu oraz Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Odczytano list okolicznościowy od Grzegorza Schreibera, marszałka województwa.

Nie było tłumów. Pogoda nie dopisała. Ludzie zmarzli.

– Uczniowie z naszej szkoły biorą udział w obchodach święta od wielu lat. Zazwyczaj jesteśmy najliczniejszą reprezentacją, bo zachęca nas do udziału nasza nauczycielka. Dzięki temu uczymy się historii w nieco inny sposób i mamy możliwość zobaczyć, jak wyglądają takie uroczystości państwowe – mówi Weronika Grzybek, uczennica z Zespołu Szkół nr 3.

– Dziwi mnie to, że jest tak mało zwykłych mieszkańców miasta. Wszystko jest polityczne i oficjalne – dodaje Sandra Janeczek, uczennica z ZS nr 3.

Później delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wielu zdecydowało się przekazać pieniądze, zamiast na kwiaty, na rzecz oddziału dziecięcego w Pabianickim Centrum Medycznym.

Pieniądze przekazali: Zespół Szkół nr 3, Lumileds, ZWiK, I Liceum Ogólnokształcące, Bank Spółdzielczy PA-CO-BANK, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Pamso, pabianicki oddział PTTK, NSZZ Solidarność pracownicy oświaty, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. św. Wincentego a'Paulo, Bogdan Piotrowski, MZK, Związek Żołnierzy AK, II Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkół nr 1, Uniwersytet Trzeciego Wieku.

– Zebraliśmy powyżej 4.500 złotych. To już tradycja, że pieniądze idą do Pabianickiego Centrum Medycznego. Dzięki temu na oddziale dziecięcym przybywa nowych łóżek – podsumował Paweł Rózga, sekretarz miasta.

Oprawę muzyczną przygotowała orkiestra dęta OSP z Górki Pabianickiej.

3 maja to narodowe święto, które ustanowiono na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Było to w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe, 3 maja jest dniem wolnym od pracy.