Jak się dowiedzieliśmy na konferencji prasowej, próbne odpalenie instalacji będzie 6 października o godz. 20.00. Złota korona zabłyśnie na słupie przy Zamkowej, obok Urzędu Miejskiego. Do świąt Bożego Narodzenia nowe ozdoby zawisną na 116 słupach po obu stronach ulicy Zamkowej - od kościoła św. Mateusza aż do Zielonej Górki. Choinki były na 67 słupach.
Inicjatorem zmiany jest Towarzystwo Przyjaciół Pabianic. Koordynatorem Urząd Miejski.
– Zapisaliśmy ten projekt w naszym programie działania na ten rok. Po 25 latach choinek przyszedł czas na zmianę – uważa Anna Leśniak, prezes TPP. – Udało się nam znaleźć sponsora na nową dekorację miasta w okresie świąt.
Jest nim spółka Lumileds Poland S.A. Na nowe oświetlenie sponsor wyda kilkadziesiąt tysięcy złotych.
– Chcemy, by Lumileds był dobrze kojarzony w społeczności lokalnej z naszą misją dostarczania innowacyjnych źródeł światła – mówi Marek Sobieraj, prezes firmy.
Zaplanowano, że świąteczne oświetlenie Zamkowej zostanie włączone 6 grudnia. Będzie świecić do 2 lutego. Za energię elektryczną zapłaci miasto. Czy będzie taniej?
– Zobaczymy po świętach – dodaje prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Wiadomo natomiast, że będzie bezpieczne i trwałe.
Nowe oświetlenie zrobione jest ze sznurów energooszczędnych żarówek LED, trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne. Umieszczone zostanie przy pomocy uchwytów na słupach oświetleniowych na wysokości 4,5 m nad chodnikiem. Po świętach zostanie zdemontowane i poleży w magazynie do następnych.
Ozdoby zaprojektowała artysta plastyk Natalia Żyźniewska. Wykonawcami są pabianickie firmy: Zakład Mechaniczny Skramet i importer ozdób świątecznych spółka Jumi. Konsultantem technicznym - Pabianicka Fabryka Narzędzi. Firma Lumileds jest jedynym sponsorem nowej ozdoby miasta.