Święto sportu na ulicach, a piknik rodzinny na terenie MOSiR przy Kilińskiego to plan na niedzielę 2 kwietnia. O godz. 9.00 na bieżni stadionu Włókniarz do rywalizacji staną dzieci w wieku od 6 do 12 lat w VII Pabianickim Półmaratoniku. Najwięcej pobiegnie łodziaków - 563. Pabianiczan wystartuje 218. Z Bełchatowa przyjedzie 59, a 42 z Warszawy.

- Zapraszamy całe rodziny na piknik rodzinny. Zapraszamy do kibicowania - mówi Łukasz Stencel,

O godz. 10.00 do biegu na 100 metrów staną kobiety. W Biegu na Szpilkach pobiegną panie, które do 2 kwietnia 2017 roku ukończyły 18 lat.

Obcasy muszą mieć 7-centymetrowe.

Bieg 21,097-kilometrowy, czyli VII Półmaraton Pabianicki wyruszy o godz. 11.00. Razem pobiegną ci, którzy chcą pokonać tylko dystans 5 km.

- Wciąż można się zapisywać, ale w dniu biegów wpisowe do półmaratonu wzrośnie do 100 zł – informuje Ścibut.

VII Półmaraton Pabianicki to pierwszy tegoroczny bieg w Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego, które są organizowane po raz piąty. Uczestnicy kolejnych biegać będą m. in. w Łodzi, Uniejowie, Tomaszowie Maz. i Bełchatowie. Po raz pierwszy pobiegniemy w Zduńskiej Woli i Poddębicach.

- Żeby zdobyć puchar marszałka trzeba wystartować w pięciu biegach i zająć bardzo dobre miejsca w klasyfikacji – zachęca Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Na przebiegniecie 5 km mamy 45 minut. Chce ww nim wystartować 97 osób. Półmaraton trzeba pokonać maksymalnie w 3 godziny.

- Trasa pabianickiego biegu będzie przebiegać w większości po drogach utwardzonych – zapewnia prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Na biegaczy będą czekały nagrody.

- W czwartek było zarejestrowanych 1.612 osób, w tym 1.271 mężczyzn i 341 kobiet – wylicza Ścibut. - Już widać, że pobijemy zeszłoroczny rekord frekwencji, bo rok temu pobiegło około 1.130 osób.

Bieg rozpocznie się i zakończy na obiektach sportowych przy Kilińskiego. Tutaj też do godz. 15.00 będzie trwał piknik rodzinny.

- Jesteśmy przygotowani na tak dużą liczbę biegaczy i osób dopingujących – zapewnia Piotr Adamski, dyrektor MOSiR.

W zeszłym roku w sumie w biegach o Puchar Marszałka wzięło udział 17.000 osób.

Biegamy w Łódzkiem

W edycji wiosennej odbędzie się sześć biegów: VII Półmaraton Pabianicki, DOZ maraton Łódź, XI Bieg Wdzięczności w Konstantynowie Łódzkim, III Poddębicki Bieg bez barier (nowy w cyklu), Bieg ulicą Piotrkowską w Łodzi oraz I Piątka Pomarańczowej Pomocy w Zduńskiej Woli (nowy bieg). Po wakacjach pobiegniemy ponownie w Łodzi podczas 10 km Biegu Fabrykanta oraz Biegu Bronisława Malinowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, półmaratonie w Łowiczu, Biegu do Gorących Źródeł w Uniejowie i Bełchatowskiej Piętnastce.

Trasy wszystkich biegów są atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, a pomiar czasu jest elektroniczny.

Jak widać bieganie jest modne i zdrowe – podsumował Stępień.

Czekają nas też biegi przełajowe: Grotniki – 6,5 km, Załęcze Wielkie – 5,2 km, Skierniewice – 7,2 km, Bronisławów 4,9 km, Łagiewniki 5,4 km, Konstantynów – 6,5 km, Spała – 6,3 km, Wiączyń Dolny 6,3 km. (ren)

Zablokowane ulice dla samochodów

- Od godz. 9.00 do 15.00 będzie utrudniony ruch samochodowy na ul. Klińskiego, Grota-Roweckiego i na drodze wojewódzkiej 485, czyli od cmentarza do Jadwinina – wylicza młodszy aspirant Tomasz Tarała, p.o. naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w naszej komendzie.

Kto wybierze się w niedzielę na cmentarz, nie zaparkuje przy Kilińskiego.

- Będziemy czasowo ograniczać ruch na Klińskiego. Lepiej na cmentarz wchodzić od strony ulicy Ewangelickiej – sugeruje policjant.

Do godz. 15.00 będzie zablokowana też ul. Grota-Roweckiego, bo tutaj pobiegną osoby w biegu na 5-km.