Spotkanie trwało cztery dni. Dzieci, młodzież i dorośli uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Mestre Bamba, prof. Muzenza i Mare. W czwartek był punkt kulminacyjny. Batizado e Troca de Corda to innymi słowy nadanie kolejnych stopni. Odbywa się to tylko raz w roku i jest okazją do świętowania przez wszystkich zdających egzamin.

- Muszę umieć niektóre figury, jak na przykład gwiazdę. Ja umiem ją zrobić na jednej ręce. Oprócz tego robię mostek i stanie na rękach bez ściany. Potrafię również stać na głowie i robić salta – opowiada 9-letni Jakub Spanialski. - To wszystko dzięki temu, że chodzę na zajęcia z capoeiry dwa razy w tygodniu.

Stopień w capoeirze to inaczej corda. Dostaje się ją podczas uroczystej rody (wszyscy stoją w kole, a dwie osoby grają w środku) przy rytmach wygrywanych na instrumentach takich jak: berimbau, pandeiro, atabak, agogo i reco reco. Po zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje jasnozielony sznur. Oznacza to, że zdobył pierwszy stopień. Kolejne stopnie to ciemniejsze odcienie zielonego. Dopiero na dalszym etapie dochodzą kolejne kolory: żółty, czerwony, niebieski. Mogą być również mieszane, np. niebiesko-czerwony.

- To jest wydarzenie podsumowujące rok pracy dzieci i rok świetnej zabawy – mówi Anna Smusz, prowadząca Capoeira Pabianice. - Na to wydarzenie zapraszamy za każdym razem rodziców i dziadków.

Towarzyszy temu również nadanie imion w capoeira, czyli apelido.

- Dostałem imię Wilk – cieszy się 6-letni Bartuś Spanialski. - Mój brat za to jest Zwycięzcą.

Każdy, kto zdobył stopień, otrzymał certyfikat potwierdzający umiejętności.

Były również pokazy rodzinne. Występowała mama z córką, rodzeństwa, tata z synem.

- Najpierw na capoeirę poszedł Dawid, czyli mój syn. Zobaczyłem, że to jest bardzo fajne i sam spróbowałem. Trwa to już dwa lata. Mamy obaj drugi stopień – mówi Stanisław Szydłowski, tata 5-letniego Dawida.

Na warsztatach uczono różnych sekwencji, elementów poruszania się i akrobacji. Można było doszlifować nabyte wcześniej umiejętności. Uczono również szacunku do tej sztuki walki, jaką jest capoeira. Uczestnicy dowiadywali się np., jak capoeirista powinien zachowywać się w roda (czyt. hoda) i uczyli się szacunku dla instrumentów.

Trenujący capoeirę mają charakterystyczne stroje: czerwone spodnie i białe koszulki ze znakiem akademii „Associacao de Capoeira Mestre Bimba”. Treningi w pabianickiej szkole capoeiry odbywają się we wtorki i czwartki między 16.00 a 20.00 z podziałem na grupy wiekowe i stopnie zaawansowania. Zajęcia prowadzą: Anna Smusz i Kamila Ilczyszyn-Kowalska.