Ci, którzy nigdy nie byli w wojsku, przechodzą szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Po kilku dniach na szkolenie uzupełniające przyjeżdżają rezerwiści. Przyszli żołnierze uczą się strzelać, planować akcje obronne, opatrywać rany czy odnajdywać dane miejsca w lesie. Po kilkunastu dniach czeka ich egzamin sprawdzający, czego nauczyli się podczas szkolenia. A później już tylko formalność – przysięga wojskowa.

Tak wygląda powtarzający się kilkukrotnie w ciągu roku cykl szkoleń dla żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatnim takim sprawdzianie wzięło udział dwóch pabianiczan – Zbigniew Brasiak i Mateusz Balcerski.

Za mundurem panny sznurem?

– Na własnej skórze chciałem doświadczyć, jak to jest być żołnierzem – opowiada Zbyszek.

Na co dzień 25-latek pracuje w miejscowej firmie jako dziewiarz. Z wykształcenia jest budowlańcem po szkole zawodowej. Szkolenie w koszarach 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu było dla niego szansą na zmianę pracy – Zbyszek chce zostać żołnierzem zawodowym.

Każdy dzień szkolenia żołnierza OT zaczynał się od pobudki i porannych ćwiczeń. Po śniadaniu szeregowi jechali na ćwiczenia na poligon. Uczyli się taktyki, obsługi broni, strzelania, pierwszej pomocy.

Po ćwiczeniach wracali do jednostki, jedli obiad i kontynuowali szkolenie, np. musztrę albo czyszczenie broni. Wieczorami dbali o czystość koszarowca.

– Najlepiej szło mi z taktyką, najsłabiej z czytaniem map – zdradza szeregowy.

Oprócz zdobycia nowych umiejętności, Zbyszek nauczył się panować nad emocjami. Przyznał, że pobyt w wojsku kształtuje charakter, uczy pokory.

– Do tego – dyscypliny, pracy zespołowej oraz reagowania na sytuacje kryzysowe – uważa 27-letni Mateusz.

I on marzy o noszeniu żołnierskiego munduru na co dzień.

– Z wykształcenia jestem technikiem informatykiem, pracuję w Łodzi w firmie produkującej sprzęt BHP – opowiada o sobie. – Do „Terytorialsów” namówił mnie kolega, który jest tu instruktorem. Widzę dla siebie przyszłość w wojsku.

O terminach szkoleń dla przyszłych żołnierzy WOT można dowiedzieć się w Wojskowych Komendach Uzupełnień czy na internetowej stronie „Terytorialsów” . Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można złożyć przez internet czy też podczas kwalifikacji wojskowych.

 

Ku chwale ojczyzny

Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej to mieszkańcy województwa łódzkiego. Zazwyczaj są młodzi – do 35. roku życia, średnio lub wyżej wykształceni. Na co dzień się uczą, studiują, pracują lub prowadzą własne firmy. Około 10 procent z nich to kobiety.

– Osoby wstępujące do Wojsk Obrony Terytorialnej są w różnym wieku, mają różne historie i wykonują rozmaite zawody, ale łączy ich jedno – wiara w te same wartości, z których najważniejszą jest patriotyzm – uważa major Arkadiusz Rubajczyk, szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Chcą żyć w kraju, w którym panuje bezpieczeństwo i spokój. Szkolą się, aby stać na straży swoich „małych ojczyzn”.

W jaki konkretnie sposób?

– W czasie pokoju m.in. poprzez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych – dodaje major. – W czasie wojny WOT-y wspierać będą wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą w zwalczaniu agresora.

W WOT w całej Polsce służbę pełni obecnie 18,5 tys. żołnierzy. W 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 500 żołnierzy obrony terytorialnej.

Służba w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pełniona jest przez żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. W skład brygady mają wchodzić cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 91. blp w Zgierzu, 92. blp w Kutnie, 93. blp w Łasku i 94. blp w Piotrkowie Trybunalskim. Stałym rejonem odpowiedzialności (działania) brygady jest obręb granic administracyjnych województwa łódzkiego.

 

Kto może zostać żołnierzem obrony terytorialnej? Każdy pełnoletni, niekarany obywatel Polski. Terytorialną służbę wojskową można pełnić do osiągnięcia 55 lat w korpusie szeregowych i 63 lat dla korpusu podoficerów i oficerów.