Poprzednia edycja budżetu obywatelskiego jest pechowa. Zbliża się koniec roku, a kolejne zadania, które powinny być w nim zrealizowane, wykruszają się.

Na pierwszy ogień poszła ścieżka rowerowa na Zamkowej. Wyznaczone pasy nie powstaną w tym roku, jak stało w regulaminie BO, ze względu na planowany projekt Tramwaju Metropolitalnego. Ale to nie oznacza, że ścieżki wcale tu nie będzie. W ramach projektu zamiast wymalowanych pasów rowerzyści będą mieli wydzieloną drogę dla rowerów.

Niestety, kolejne niewykonane projekty z BO nie zostaną zastąpione. Mowa tu o lodowisku harcowisku i najbardziej wyczekiwanej przez mieszkańców tężni solankowej na Bulwarach.

Wszystkie podłączenia potrzebne do budowy tężni solankowej na Bulwarach zostały wykonane. Ale...

- Nie można zrealizować budowy w ramach budżetu obywatelskiego, ponieważ po dwukrotnym przetargu nikt nie złożył oferty i nie udało się również „z wolnej ręki” znaleźć wykonawcy prac za kwotę zabezpieczoną na realizację zadania – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pabianicach. - Jedyną możliwością jest sfinansowanie zadania z ogólnego budżetu miasta, jako część projektu rewitalizacji Bulwarów.

Tak więc temat tężni zostaje na razie zawieszony.

- O finansowaniu projektu będzie mowa w kwietniu po ustaleniu kwoty wolnych środków z 2017 roku – dodaje rzeczniczka.

Zimą nie poszalejemy też na lodowisku na Starym Rynku. Tutaj również miastu nie udało się znaleźć wykonawcy, który zmieściłby się w wyznaczonym budżecie. Kolejny przetarg na realizację tego zadania z BO został unieważniony. Na lodowisko z budżetu przeznaczone było aż 200.000 zł. Jedyna oferta, jaka wpłynęła od hiszpańskiej firmy, rozliczona była na 198.495 zł. Problem w tym, że po uwzględnieniu podatku VAT zbudowanie lodowiska na Starym Rynku kosztowałoby już 244.148,85 zł.