9 marca zostały otwarte oferty na przebudowę dziesięciu ulic miejskich. W tym roku asfaltu doczekają się ulice: Hermanowska, Świerkowa, Żniwna, Brzozowa, Napierskiego, Wierzbowa, Żabia, Osikowa, Podgórna (Myśliwska – Modra) i Świętokrzyska (od Moniuszki do Orlej).

- Z ogólnej puli przeznaczonej na ten rok na inwestycje drogowe - 2 milionów 440 tysięcy, na przebudowę dróg przeznaczyliśmy 2 miliony 83 tysiące złotych. Pod tę kwotę przygotowaliśmy przetarg - wyjaśnia Stanisław Wołosz, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Podzielono przetarg na 4 zadania, do których zgłosiły się 3 firmy:

Pierwsze zadanie: ul. Świętokrzyska, Hermanowska, Świerkowa i Żniwna (Włodan) – 835.847,73 zł (szacowano na to zadanie 990.760 zł). Wykonawca deklaruje w ciągu 70 dni od wprowadzenia na roboty zrealizować zadanie.

Drugie zadanie: Brzozowa (firma z Sędziejowic) – 147.481,22 zł (szacowana: 160.000 zł), dofinansowywane z inicjatywy społecznej mieszkańców w kwocie 20.000 zł.

Trzecie zadanie: Napierskiego, Wierzbowa, Żabia (Włodan) - 193.415,04 zł (szacowana: 287.000 zł). Wykonanie w ciągu 15 dni.

Czwarte zadanie: Osikowa (kontynuacja) do Dereniowej, Podgórna na odcinku Myśliwska – Modra (Wiśniewska) – 650.398,17 zł (szacowana: 644.000 zł). Wykonanie w ciągu 50 dni.

- Jest już też wykonana dokumentacja dotycząca budowy zjazdu z ul. Pietrusińskiego w Partyzancką i jest w uzgodnieniu w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Po uzgodnieniu będzie przetarg i przystąpimy do budowy. Zadanie zostanie wykonane z dofinansowaniem od mieszkańców w kwocie 15.000 zł - omawia dalsze plany dyrektor ZDM.

W przebudowie dróg gminnych w budżecie znajduje się też odwodnienie powierzchniowe ulic Cedrowej, Jałowcowej i Owocowej.

- Przystąpimy do prac wczesną wiosną tego roku – obiecuje Wołosz.

 

Chodniki:

21 marca nastąpi otwarcie ofert naremont chodników,finansowanych z budżetu miasta i na remont chodników z wykonaniem miejsc postojowych, finansowanych na pół z Pabianicką Spółdzielnią Mieszkaniową. Gdzie?

Ul. Kościelna (od Starego Rynku do Bóźnicznej).

Ul. Moniuszki (strona północna, kontynuacja od miejsc postojowych do ul. Śniadeckiego).

Ul. Waltera-Jankego (kontynuacja od istniejącej zatoki, wjazd pierwszy do osiedla do wjazdu drugiego w osiedle).

Ul. Wajsówny 4 (strona północna), Smugowa 33 (po stronie zachodniej).

 

Co teraz?

Jak zapewnia dyrektor Wołosz, na drogach gruntowych już rozpoczęło się równanie.

- Nie są to sprzyjające warunki do prowadzenia tych prac, bo jest zbyt wilgotna ziemia, a pod spodem jest zmarzlina (powyżej 20 cm). Jednak zdecydowaliśmy się na te działania ze względu na nadchodzące święta - mówi.

Od tygodnia trwa zamiatanie dróg po zimie. Zamiecione są ulice: Zamkowa, Warszawska, Dąbrowskiego, Moniuszki, Skłodowskiej, Jana Pawła II.

- Dziś jest zamiatana ul. Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Waltera-Jankego i Świetlickiego – dodaje.