Długie ścieżki rowerowe przecinają Europę wzdłuż i wszerz. Przez Polskę przechodzi pięć tras systemu EuroVelo. Nasz odcinek w województwie łódzkim ma mieć 201 km: od Aleksandrowa przez Lutomiersk do Pabianic, a dalej do Łodzi, Rzgowa….

- To odcinek łączący Gdańsk z Bratysławą przez Kraków, Kielce, Łódź, Toruń, Bydgoszcz – wylicza wiceprezydent Grzegorz Mackiewicz. - U nas przejdzie przez północny wschód miasta. W Łaskowicach ma być spory punkt rekreacyjny.

W gminie Pabianice ścieżka ma ponad 6 km długości, a w samych Pabianicach zaledwie 1,33 km. Dzięki temu mniej nas będzie kosztowała.

- 15 procent wkładu własnego to 70.000 zł – wylicza Pietrzak. - Powiat i województwo też dadzą jakiś grosz. Utrzymanie, czyli sprzątanie i naprawy, wyliczam na 9.000 zł rocznie. Co 5 lat koszty remontu ścieżki wyniosą 19.000 zł.

Jest to wreszcie szansa na realne połączenie rowerowe Pabianic z Łodzią i Rzgowem.

- Trasy mają być wytyczane przez tereny atrakcyjne turystycznie – mówi Paweł Pietrzak, naczelnik w Urzędzie Miejskim. - Jeżeli gminy wyrażą chęć, to zacznie się proces wytyczania tej trasy. Mam nadzieję, że ziści się ta idea. Przy tych trasach będą punkty serwisowania rowerów, gastronomiczne i miejsca relaksu. Powstaną też takie ścieżkowe bajpasy do okolicznych miast.

Kiedy zaczną budować?

- Od 2014 roku ruszają prace – dodaje Mackiewicz.

System EuroVelo to 12 europejskich turystycznych tras rowerowych. Informacje o nich znajdują się na oficjalnej stronie internetowej www.EuroVelo.org. Ich łączna długość to około 60.000 km, z czego istnieje już ok. 20.000 km, głównie w Europie Zachodniej.