W tym roku z pabianicką pielgrzymką do Częstochowy będzie mogło pójść 300 osób niezaszczepionych i bez limitu osoby zaszczepione. To w związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa Covid-19.

Plan pielgrzymki jest taki jak rok temu. Wyruszą 19 sierpnia. Pielgrzymi mają spać w Drużbicach, Łękawie, Dobryszycach i Garnku.

- Noclegi będą zorganizowane w szkołach. Jak zawsze istnieje możliwość spania u rodzin, ale to pątnicy organizują sobie we własnym zakresie – mówi ks. Przemysław Kansy, kierownik pabianickiej pielgrzymki.

Trasa pielgrzymki liczy ok. 130 kilometrów. Tradycyjnie pątnicy będą mieli zapewniony ciepły posiłek na trasie.

Pielgrzymom towarzyszyć będzie karetka pogotowia. O ich zdrowie zadbają lekarz i pielęgniarka. Zapewniona jest też obsługa drogowa. Są ubezpieczeni.

Zapisy rozpoczną się 10 sierpnia, potrwają do 18. Chętni mogą się zgłaszać do biura pielgrzymki, które mieści się w kancelarii kościoła św. Maksymiliana Kolbe. Zapisy przyjmowane będą w godz. 16.00-19.00. Wpisowe wynosi 100 złotych. W ramach tej kwoty pielgrzymi otrzymują pakiet, w którym znajdują się m.in. identyfikator, smycz, koszulka i zawieszka z imieniem. Razem z pątnikami jeżdżą toalety. Jak co roku ma być zapewniony transport bagaży. Na razie poszukiwani są chętni, którzy pojadą wozami.

- W tym roku mamy problem z transportem. Dlatego apelujemy, aby osoby chętne zgłaszały się telefonicznie dzwoniąc do parafii św. Maksymiliana Kolbe. Przyjmiemy ich z otwartymi rękoma – prosi ksiądz Kansy.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Chrystus nadzieją kościoła łódzkiego”.

- Jest to związane z obchodami setnej rocznicy Archidiecezji Łódzkiej. Hasło wyraża wiarę i nadzieję na lepsze jutro. Idziemy, aby otrzymać błogosławieństwo – dodaje kierownik pielgrzymki.

Pielgrzymi spędzą w Częstochowie 3 dni. Wezmą udział w nocnym czuwaniu, drodze krzyżowej i katechezie. Wrócą do Pabianic 26 sierpnia.