– Okazało się, że jesteśmy drugą siłą w powiecie i trzecią w mieście – mówił Jarosław Cichosz na konferencji prasowej zorganizowanej dziś przez liderów bloku. – Dziękujemy pabianiczanom za oddane głosy. Udało się nam złamać monopol partii.
– Wynik cieszy, tym bardziej, że nikt nie sponsorował naszej kampanii wyborczej. Pieniądze wydaliśmy z własnych kieszeni – dodał Florian Wlaźlak. – Ile wydaliśmy, ujawnimy po rozliczeniu. To nie są tajne informacje.
Kandydaci Razem dostali ponad 9.271 głosów (22,71 % głosów) do Rady Powiatu. To drugi wynik po Platformie Obywatelskiej, a przed SLD i PiS. Najwięcej głosów dostał Robert Jakubowski z Konstantynowa - aż 1.412 głosów.
Na kandydatów Bloku w wyborach do Rady Miejskiej głosowało ponad 3.742 (17,94%) pabianiczan.
– Niestety ten wynik nie przełożył się na ilość mandatów – mówił Cichosz. – Mamy 3 radnych miejskich i 4 radnych powiatowych.
O stanowisko wójta gminy Pabianice walczyć będą w drugiej turze Henryk Gajda i Arkadiusz Jaksa.
– Popieramy kandydaturę Henryka Gajdy – oświadczył w imieniu Bloku Cichosz.
W poniedziałek na Zamku na pierwszej sesji spotkają się radni miejscy. Złożą ślubowanie i odbiorą mandaty. Odbędą się też wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących (maksimum 3) Rady Miejskiej.
Nieoficjalnie mówi się, że nowym szefem radnych będzie Andrzej Sauter z Platformy Obywatelskiej. Platforma wprowadziła do rady 10 radnych. Grzegorz Mackiewicz, dotychczasowy przewodniczący, ma być szefem komisji budżetowej.
Prezydentem będzie Zbigniew Dychto, a wiceprezydentami - Jarosław Cichosz i Małgorzata Biegajło. Dychto zdobył też mandat radnego (1.512 głosów), ale rezygnuje z niego i nie złoży ślubowania. Cichosz i Biegajło będą ślubować uczciwie i rzetelnie pracować jako radni. Kiedy prezydent powoła ich na nowe stanowiska, złożą mandaty.
Pierwsza sesja Rady Powiatu zapowiedziana jest na czwartek 25 listopada. W programie: wręczenie  mandatów, ślubowanie radnych i wybór władz.
Mówi się, że we władzach rewolucji nie będzie. Przewodniczącym Rady Powiatu prawdopodobnie będzie Florian Wlaźlak. Starostą zostanie Krzysztof Habura. By zostać starostą, Habura nie musi składać mandatu radnego. Przepisy prawa są tu inne niż w przypadku prezydentów.