Dobiega końca 6. edycja biegowej imprezy ABM Jędraszek UltraPark Weekend. Za nami pierwsze dekoracje zwycięzców biegów 24-godzinnych.

Złoty medal mistrzostw Polski, bijąc rekord Europy, zdobyła wielokrotnie utytułowana biegaczka, wieliszowianka Patrycja Bereznowska. Złota medalistka przebiegła 263,17 km. Dodatkowo, w nocy, Bereznowska pobiła rekord Polski na 100 mil (14:7:41).

- Przyjechałam tutaj z myślą przede wszystkim o walce o złoto, ale gdzieś tam za uszami miałam chęć pobicia rekordu świata lub Europy, a po drodze wpadł jeszcze rekord Polski, więc wyjeżdżam z trzema tytułami i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa – powiedziała po dekoracji mistrzyni.

Przeczytaj też: pabianiczanki z medalami za bieg 48-godzinny

Patrycja Bereznowska zaliczyła świetny początek biegu. Przez pierwsze 12 godzin na trasie dopisywała pogoda. Złapała też tempo na pobicie rekordu świata. Złoto zdobyła mimo ... problemów ze wzrokiem. 

- Po 12 godzinach pojawił się obrzęk rogówki, który stopniowo się pogarszał, aż doprowadził do tego, że nic nie widziałam. Wszystko było za mgłą. Znajomość trasy po tylu kółkach bardzo pomogła. Tempo spadło, ale rekord Europy i Polski udało się dowieźć – dodała biegaczka.

Za ustanowienie nowego rekordu Europy wieliszowianka dostała czek na 5.000 złotych.

2.miejsce wybiegała ultramaratonka Anna Kapica z Rudnej Wielkiej. W 24 godziny przebiegła 232,53 km.

Brązowy medal w biegu 24-godzinnym zostaje w Pabianicach. Zdobyła go Milena Grabska-Grzegorczyk, reprezentująca barwy lokalnego klubu UKS Azymut. Pabianiczanka przebiegła w dobę 223 ,38 km. I w tym przypadku nie obyło się bez kontuzji. 

- To był mój najcięższy bieg dobowy. Myślałam, że będzie łatwiej – przyznała Milena Grabska-Grzegorczyk. - W ostatnim biegu na mistrzostwach świata w Tajwanie, mimo gorszych warunków pogodowych i na trasie, zrobiłam swój rekord życiowy, prawie 234 kilometry, a tutaj 10 kilometrów mniej. Mocno zaczęłam, ale kontuzja Achillesa mnie wykończyła i to była wielka walka. Czułam to już bardzo wcześnie, jeszcze przed połową biegu. Miałam w głowie myśl, że robię sobie krzywdę i chciałam zejść, ale wszyscy mówili: nie, nie, nic się nie stanie.

UltraPark Weekend: rekord Europy pobity w Pabianicach

W biegu 24-godzinnym odbywającym się w ramach mistrzostw Polski najlepsi byli:

1. Mariusz Napiórkowski z miejscowości Narzym (LKS Korab Olecko) z wynikiem 276,81 km.

2. Leszek Małyszek z Siemianowic Śląskich w wynikiem 252,84 km.

3. miejsce zajął Jakub Śleziak z Siemianowic Śląskich (klub AZS AWF Katowice) przebiegając 244, 22 km.

W kategorii OPEN kobiet (24 h) najlepsze były:

1. Patrycja Bereznowska (263,17 km)

2. Olena Szewczenko z Kijowa (251,37 km)

3. Anna Kapica (232, 53 km)

Tuż za podium uplasowała się pabianiczanka Milena Grabska-Grzegorczyk z Pabianic (223, 38 km)

W kat. OPEN mężczyzn ponownie stanęli: Mariusz Napiórkowski, Leszek Małyszek i Jakub Śleziak.

Za miejsca na podium biegaczki i biegacze odebrali czeki na 1.500, 800 i 300 złotych.

Podczas UltraPark Weekend udało się pobić rekord świata w kat. M-65. Nowym rekordzistą został Wincenty Korczak, który przebiegł ponad 219 km.

O godzinie 15.00 w parku Wolności odbędzie się dekoracja zwycięzców biegu na 50 km, a o 17.30 48-godzinnego. Więcej informacji wkrótce. 

Szczegółowe wyniki TUTAJ