Teraz Pabianice tworzy kilkanaście osób z różnych środowisk, w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, ponad podziałami, których łączy wspólna wizja miasta i motywacja do zmienienia go na lepsze. Wśród członków stowarzyszenia są m.in.:

Renata Uznańska-Bartoszek (przedsiębiorczyni, społeczniczka), Dawid Stępniewski (aktywista), Jakub Jędryka (informatyk, przedsiębiorca), Kamil Łyszkowski (społecznik, prawnik, b. urzędnik, przedsiębiorca), Michał Olejniczak (były analityk kryminalny Centralnego Biura Antykorupcyjnego, szkoleniowiec), dr hab. Mariusz Tszydel, Ewa Krawczyk (graficzka, bibliofilka), Sebastian Adamkiewicz (historyk).

- Gdybym miał określić w dwóch słowach, co nas łączy, to jest to miłość do Pabianic, ale jest to trudna miłość. Doceniamy to, co w Pabianicach jest wspaniałe, kochamy to miasto, ale dostrzegamy, co w nich nie gra i wymaga natychmiastowej poprawy – powiedział we wstępie Dawid Stępniewski.

Stowarzyszenie Teraz Pabianice powstało kilka miesięcy temu, jako pokłosie konsultacji społecznych dotyczących strategii rozwoju miasta.

- Wielu z nas przyszło na te konsultacje z nadzieją, że włodarze chcą porozmawiać z obywatelami o przyszłości miasta. Niestety, okazały się wielkim rozczarowaniem. Wszystkie uwagi mieszkańców, które wtedy zgłosiliśmy, zostały wyrzucone do kosza - mówił Dawid Stępniewski. - To, że władza nie zawsze chce nas słuchać, to problem tej władzy, a nie nasz. Postanowiliśmy zawalczyć o to miasto. W jaki sposób? Założyliśmy stowarzyszenie Teraz Pabianice, zajęliśmy się działalnością społeczną, ale uznaliśmy, że sprzątanie rzeki czy miasta to za mało. Kluczem do rozwiązania wielu problemów leżą w samorządzie. Postanowiliśmy po te klucze sięgnąć.

Stowarzyszenie stworzyło ankietę, z którą wyszło do mieszkańców Pabianic. Była to podstawa do stworzenia programu wyborczego. Kluczowymi sprawami, o które Teraz Pabianice chce zadbać, to m.in.:

ekologia - zielona energia, efektywność energetyczna budynków, promowanie lokalnych źródeł energii. Ważne będzie również zachowanie terenów zielonych i rozwój przestrzeni publicznych, które sprzyjają rekreacji i odpoczynkowi mieszkańców;

partycypacja społeczna, czyli powrót Budżetu Obywatelskiego;

inwestycja w kulturę i lokalne dziedzictwo historyczne;

Więcej na temat postulatów TUTAJ.

Podczas śniadania prasowego KWW Teraz Pabianice przedstawił swoją kandydatkę na prezydentkę. Jest nią Renata Uznańska Bartoszek.

- Odnosimy wrażenie, że za naszymi konkurentami stoją przede wszystkim interesy deweloperów i wielkich biznesów, co pokazał przykład ulicy Szpitalnej, Sempołowskiej czy sprzedaż willi przy ul. Piłsudskiego. Przykładów mogłabym mnożyć – powiedziała. - My musimy mieć odwagę i mamy tę odwagę, by występować w imieniu zwykłych obywateli. Nasze motto brzmi: słuchać ludzi. Władza ma być dla ludzi i wszystkie decyzje, które są podejmowane powinny wynikać z oczekiwań oraz potrzeb mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Tak wyobrażam sobie sprawowanie funkcji prezydenta miasta Pabianic.

Jak podkreśliła kandydatka na prezydentkę, w drużynie Teraz Pabianice nie ma zawodowych polityków.

- Przychodzimy do was z różnych stron, prezentujemy różne światopoglądy, ale to, co mamy wspólne, to troska i wizja, jak to miasto może wyglądać. Stworzyliśmy oddolną, rzeczywistą opozycję do naszej władzy i chcemy oddać rządy mieszkańcom miasta.

Liderzy list Teraz Pabianice zostaną zaprezentowani 27 lutego podczas konferencji , która odbędzie się o godz. 15:00 w pabianickim Lewitynie, obok głównego placu zabaw.

Nagranie z całej konferencji prasowej poniżej. 

Renata Uznańska-Bartoszek jest przedsiębiorczynią i aktywistką od 30 lat. W latach 2010-2014 zasiadała w Radzie Miejskiej Pabianic, jest radną czwartej kadencji Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Pabianiczanka działa na rzecz seniorów i osób wykluczonych społecznie, jest ratowniczką pamięci (Pabianicki Sztetl). Od 2014 roku prowadzi organizację pozarządową o nazwie „Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan”. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Pabianickiej Senioriady i Parady Seniorów w powiecie pabianickim.

Przez wiele lat zaangażowała się w wiele akcji społecznych m.in. wspólnie z ogólnopolską organizacją „Kwiat Kobiecości”, „Kobiety dla kobiet” w kampanię na rzecz walki z rakiem szyjki macicy wśród pabianickich kobiet. Z grupą łódzkich i pabianickich aktywistów wzięła udział w akcji na rzecz obrony zwierząt w lesie Karolewskim, w którym polowania były dodatkowym zagrożeniem dla mieszkańców Pabianic aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu.

W 2020 roku, na początku pandemii, zainicjowała szycie maseczek dla medyków z całego województwa łódzkiego przez pabianickich wolontariuszy. Dostarczono 20.455 sztuk maseczek do 60 instytucji, w tym 4929 sztuk trafiło do mieszkańców Pabianic i okolicznych miejscowości.

W 2021 roku wspólnie z Dawidem Stępniewskim, Renatą Witczak i Dorotą Rędowicz zainicjowała jako mieszkanka Zatorza zbiórkę podpisów pod petycją do Ministra Infrastruktury w sprawie bezpiecznego, bezkolizyjnego przejazdu na skrzyżowaniu ulicy Lutomierskiej z przebiegającą tam linią kolejową. Zebrane 5.000 podpisów przekazano Ministrowi Infrastruktury oraz prezesowi PKP PLK.

W swojej karierze politycznej była związana m.in. z : SLD, PO oraz Wiosną Biedronia. 

Renata Uznańska-Bartoszek jest drugą kobietą, która w najbliższych wyborach samorządowych powalczy o fotel prezydencki. Kilka dni temu Projekt Pabianice ogłosił, że jego kandydatką na to stanowisko jest Anna Łosiak. Pisaliśmy o tym TUTAJ.