Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach zaprezentowały się cztery grupy teatralne. Na początek „Kopciuszka” zaprezentowała grupa teatralna z Przedszkola Miejskiego nr 13. Od wielu lat prowadzą ją: Dorota Koziara, nauczycielka i założycielka oraz Anna Łyszkowska, nauczycielka.

Na scenie wychowawcy przedszkolni występują razem z rodzicami. Co roku skład jest nieco inny. Są tacy rodzice, którzy występują co roku, mimo że ich dzieci to już absolwenci przedszkola.

– Nie mogę rozstać się z tą grupą. Na próbach jest bardzo fajna atmosfera. Dla mnie udział w tym przedsięwzięciu to reset – mówi Iwona Mach.

W tym roku doszło kilka nowych osób.

– Pierwszy raz i od razu dostałem dużą rolę. Byłem księciem. Za rok też chciałbym wystąpić, bo mojemu synkowi bardzo się podobałem na scenie – mówi Przemysław Cygan.

Pacynka” z SP 3

Odkąd istnieje szkoła (1989 r.) działa tutaj teatrzyk, który prowadzi Aleksandra Kapucińska, nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego.

– Dostałam prowadzenie teatru z przydziału. Realizuję się w tym od trzydziestu lat. Co trzy lata jego skład jest wymieniany, bo przychodzą nowe dzieci – mówi nauczycielka.

W tym roku zaprezentowali przedstawienie „Uparty kotek”. Aleksandra Kapucińska napisała scenariusz. Robi to od lat. Pani Ola wystąpiła na scenie w roli jeżowej i wiewiórki. Oprócz niej jako mama zająca pojawiła się Anna Jarek, katechetka. Pozostałe role zagrali uczniowie.

Skrzyknęli się w PM 8

Od trzech lat rodzice dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 przygotowują przedstawienia, które pokazują podczas pikniku rodzinnego. Do tej pory wystawili „Czerwonego Kapturka” oraz „O rybaku i złotej rybce”.

Tam rodzice występują na scenie razem ze swoimi dziećmi. W tym roku przygotowali przedstawienie „O Smoku Wawelskim”. Mali chłopcy i małe dziewczynki zagrali rycerzy i szlachcianki.

– My się świetnie przy tym bawimy. Robimy dla dzieci coś fajnego, a tym samym ośmielamy nasze maluchy, pokazujemy im, że scena nie gryzie – mówi Maria Lewowska, mama Piotrusia.

Teatr profilaktyczny

Ważne i trudne tematy w swoich przedstawieniach porusza grupa teatralna z Miejskiego Ośrodka Kultury „Siła Twórczości”. Prowadzi ją od czterech lat Dorota Olejnik. Tym razem napisała tekst promujący czytelnictwo „Zbrodnia niedoskonała”.

Wystąpili: Królewna Śnieżka – Hanna Grzybowska, Czerwony Kapturek – Martyna Barłożewska, Śpiąca Królewna – Lena Rzepkowska, Zła Królowa – Weronika Siewiera, Kopciuszek – Amelia Bodył, Dziewczynka z Zapałkami – Marysia Bączał, krasnale: Lena Chwiłakowska, Piotr Łyszkowski, Emilia Śnieg, Aleksandra Janeta, bizneswomen – Wiktoria Kucharczyk, sekretarka – Kinga Podsiadła, książęta: Marta Dałek, Jakub Łyszkowski, dziecko i mama – Natalia Słomińska.