Na konferencję Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii przyjechało ponad 300 osób. Rozmawiają m.in. o fizjoterapii w sporcie. Na ten temat wypowiadał się Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz olimpijski. Od niedawna jest związany z medycyną sportową.

- Nie wyobrażam sobie uprawiania sportu bez sfery medycznej. Fizjoterapia jest wielowątkowa, od profilaktyki po leczenie kończyn. Zanim zaczniemy uprawiać sport, nawet amatorsko, powinniśmy poznać możliwości naszego organizmu – mówił.

Poza wykładami, prelekcjami i warsztatami dla zainteresowanych, jest również możliwość obejrzenia najnowszego sprzętu służącego do rehabilitacji. Nowością jest zrobotyzowane urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych, które połączono z komputerowymi grami interaktywnymi.

- Jeśli gry nas wciągnąły, będziemy chętniej wykonywać ćwiczenia. A to przyniesie sukces. Rehabilitacja ma być happy. Efekt też ma być taki – mówi Tomasz Chmielecki, dystrybutor urządzenia.

Zaprezentowano również system diers, czyli bezinwazyjnej diagnostyki kręgosłupa.

- Konferencja jest organizowana po to, abyśmy mogli wymienić swoje doświadczenia, spojrzeć na to, co robimy z boku, zobaczyć, jakie nowości pojawiły się na rynku – mówi Marek Kiljański, prezes PTF i organizator konferencji. - Zjeżdżają się tutaj największe sławy w dziedzinie ortopedii i fizjoterapii, a dobrze jest poznawać spojrzenie najlepszych.

Konferencja to również czas na docenienie najbardziej aktywnych i wieloletnich członków towarzystwa. W tym roku PTF świętuje 50-lecie wstąpienia do World Confederacy for Physical Therapy (Światowej Konfederacji Fizjoterapii).

Złote Medale otrzymali: dr Maria Grodner, dr Maria Jaruga, prof. Jan Szczegielniak, prof. Zbigniew Śliwiński, mgr Maria Suwalska i dr Marek Kiljański. Natomiast statuetki z okazji członkowstwa dostali: dr Krzysztof Gieremek, dr Roman Lorenc, prof. Marek Pieniążek, mgr Romuald Tokarski i Marlena Kiljańska.

Imprezą towarzyszącą XIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii jest I Pabianicka Konferencja Młodych Naukowców.