Rząd obserwował jaki wpływ na rozwój pandemii koronawirusa Covid-19 miał powrót do szkół klas 1-3. W pierwszej kolejności otwarto galerie handlowe. Mimo niepokojącej liczby zgonów, rząd zdecydował się na dwa tygodnie znieść niektóre obostrzenia. W tym czasie będą prowadzone dalsze obserwacje.

- To jest decyzja warunkowa - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Od nas będzie zależało to co się będzie dalej działo. Jeśli proces pandemiczny przyspieszy będę rekomendował wykonanie kroku wstecz. Jeśli będzie lepiej będziemy otwierać kolejne gałęzie gospodarki.

Od 12 lutego otwarte kina, teatry, opery i filharmonie.

- Widownia do 50 procent, brak konsumpcji i maseczki – powiedział Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Będzie też można uprawiać sport na świeżym powietrzu. Otwarte mają zostać również baseny i stoki narciarskie.

Rząd zdecydował się na otwarcie hoteli przy obłożeniu wynoszącym 50 procent gości. Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte, a posiłki dostarczane do pokoi.

- Covid-19 jest nieprzewidywalny. Będziemy obserwować i podejmować kolejne decyzje. Proszę uzbroić się w cierpliwość jeszcze przez kilka tygodni – mówił Mateusz Morawiecki, premier RP.

Otwarty zostaje również system opieki zdrowotnej. Koniec z teleporadami.

- Musimy wrócić do regularnego odwiedzania lekarza i robienia badań profilaktycznych - dodał Adam Niedzielski.