– Wracamy do programu z 2019 roku - mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Na ostatniej sesji radni zdecydowali, że 100 tysięcy złotych zarezerwują w budżecie na wymianę starych pieców węglowych i zastąpienie ich nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania.

– Teraz tworzymy regulamin określający zasady udzielania i rozliczania dotacji celowej dla mieszkańców - ujawnia Agnieszka Pietrowska, naczelnik Wydziału Ochrony środowiska w UM.– Na najbliższej sesji prezydent przedstawi projekt uchwały.

Według projektu regulaminu dotacja udzielana będzie na likwidację węglowych źródeł ciepła w budynkach lub mieszkaniach położonych w Pabianicach.

– I trwałe ich zastąpienie ogrzewaniem gazowym, ogrzewaniem na biomasę, kotłownią węglową – dodaje naczelnik Pietrowska. – Nie będzie można zostawić sobie starego pieca węglowego na tzw. wszelki wypadek.

Dotację będzie można otrzymać na zakup oraz montaż nowych urządzeń. Będzie różna w zależności od rodzaju pieca.

Do 4 tys. zł otrzymany do zakupu i montażu ogrzewania gazowego, do 3 tys. zł do zakupu i montażu ogrzewania na biomasę, do 2 tys. zł do zakupu i montażu pieca węglowego.

Wnioski na dofinansowanie będzie można składać od września tego roku. Warto się przygotować już w wakacje (zastanowić się nad wymianą, spisać kosztorys, zdobyć zezwolenia na zmiany, np. w ZGM), bo o przyznaniu dotacji będzie decydować kolejność złożenia wniosku.

– Dotacje będą przyznawane do wyczerpania pieniędzy zarezerwowanych na ten cel w budżecie miasta – dodaje prezydent.

Pierwszy program wymiany pieców pod nazwą "Kafka" miasto zrealizowało 2 lata temu. Na jego realizację poszło 200 tysięcy złotych. Skorzystało z nich 29 gospodarstw domowych. Najczęściej wymieniano piece węglowe na gazowe.