Około tysiąca osób zgromadziło się dzisiaj w hali koszykówki przy ul. "Grota" Roweckiego. Pabianiczanie, a także mieszkańcy Bełchatowa, Zduńskiej Woli, Łodzi przyjechali, by spotkać się, posłuchać i zadać pytanie premierowi Donaldowi Tuskowi.

Donald Tusk w Pabianicach

Spotkania „pilnowały” cztery radiowozy policyjne, a samego premiera Tuska funkcjonariusze SOP. Nie zabrakło drobnych incydentów. Ktoś podpalił kosz na śmieci przed halą licząc na „zadymę”. Organizatorzy ugasili ogień jednym wiaderkiem wody. Na salę nie wolno było wnosić transparentów, ani megafonów. Z tym urządzeniem usiłowali wejść przedstawiciele pabianickiego PiS. Weszli, ale bez megafonu.

Donald Tusk wszedł na salę witany okrzykami i brawami na stojąco. Był wzruszony i zaskoczony takim przyjęciem.

- Nasze dzisiejsze spotkanie poprzedzone było dziesiątkami wydarzeń w całym województwie łódzkim – zaczął.

Przyznał, że dziś usłyszał wiadomość, która wbiła go w ziemię. To fakt, że przez ostatni rok Orlen kupował ropę od Rosji.

- Ja już pomijam tę hipokryzję - stwierdził.- Od pierwszych dni wojny rząd PiS mówił, że jest za sankcjami, że Polska i rząd Morawieckiego będzie najostrzej przestrzegać sankcji w Europie. Morawiecki, Kaczyński, prezydent Duda napominali inne kraje. Dzisiejsze informacji wgniatają w ziemię. Orlen wypłacił w ciągu tego roku, kiedy trwa wojna, według ekspertów nawet 40 miliardów zł za ropę, której miało z Rosji nie być - mówił. - Orlen nadal kupuje tą ropę dla czeskich zakładów.

Tusk wskazał też na ogromne zyski Orlenu, na które składają się też kupujący benzynę na stacjach tej firmy.

- Ktoś złośliwie, ale celnie zauważył, że być może Obajtek jest nietykalny, tak jak każdy oligarcha Putina - powiedział. - Biorąc pod uwagę to, co robi pan Obajtek, to jest on jednym największych oligarchów Putina.

Tusk wyliczył (z oświadczenia majątkowego) sporą listę nieruchomości, którymi dysponuje prezes Daniel Obajtek.

- Jego najnowszy nabytek to apartament w Warszawie. Co ciekawe, zapłacił milion zł mniej niż cena dla zwykłych kupujących – mówił Tusk.

Wspomniał też o spotkaniu w drodze do Pabianic z przedsiębiorcą z Tomaszowa Mazowieckiego. Rozmawiali o ciężkich czasach dla budownictwa i o mieszkaniach dla młodych.

Ujawnił, że jednym z programów, który wprowadzi po wygranych wyborach będzie program mieszkaniowy: Kredyt 0 procent dla osób, które będą chciały kupić swoje pierwsze mieszkanie. Program ma objąć osoby do 45 roku życia.

- Ludzie mają prawo do mieszkania – stwierdził.- Nikt nie ma zamiaru rozdawać mieszkania za darmo, ale uczciwa władza musi uznać, że każda polska rodzina ma prawo do mieszkania.

Zapowiedział również wsparcie dla osób wynajmujących mieszkania, miałoby ono wynosić 600 zł.

Donald Tusk w Pabianicach

- To będzie także ratunek dla branży budowlanej – zapewnił i dodał, że PO zajmie się przygotowywaniem programu i projektu ustawy w szczegółach na najbliższym spotkaniu klubu PO.

Mówił też, że jego pasją i marzeniem jest odsunięcie od władzy obecnie rządzących.

- Nie trzeba się straszyć, można się kłócić, ale na argumenty, nie można się nienawidzić, bo widać za wschodnią granica do czego to prowadzi – mówił.

Tuż przed rozpoczęciem serii pytań przez salę przeszedł były marszałek Sejmu z PO Stefan Niesiołowski.

- Witam pana profesora – przywitał go Tusk, wzbudzając oklaski zebranych.

Po serii pytań organizatorzy próbowali zakończyć spotkanie, ale Tusk zwrócił się do starszej pani, która chciała jeszcze zabrać głos.

- Pani ma w oczach determinację - powiedział Tusk, wskazując na kobietę.

Starsza pani łamiącym się głosem ze łzami w oczach opowiedziała rodzinną historię.

- Moja teściowa od 5 stycznia przebywa w DPS-ie w Pabianicach. Jej bratowa wyłudziła cały majątek. Teraz przyszło pismo, że mamy płacić 1860 zł i jak, mam odłożyć od ust swemu synowi - pytała nie kryjąc łez. - Jakie jest prawo w Polsce? Dziś pan mówił tutaj o kradzieży środków. Jakie ja mam prawo jako matka wychowując syna, który ma nerwicę natręctw, ubrania drze, bardzo dużo pieniędzy wydajemy na leki, mąż jest po zawale w ubiegłym roku.

Tusk przyjął od niej pismo, a przedstawiciele władz miasta zapewnili, że zajmą się sprawą.

Całe spotkanie z Donaldem Tuskiem można obejrzeć poniżej.