30 grudnia podczas konferencji prasowej wojewoda Tobiasz Boheński wraz z profesor Anną Piekarską, kierowniczką Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wyjaśniali, jak duże znaczenie w leczeniu Covid-19 ma tlenoterapia. Aparaty do wysokoprzepływowej terapii tlenowej mają wspomagać oddychanie u pacjentów z jego ostrą niewydolnością. Zastosowanie sprzętu może zapobiec też konieczności podłączenia do respiratora.

Jak działa urządzenie?

- Umożliwia podanie pacjentowi bardzo dużej dawki tlenu na minutę – wielokrotnie wyższej niż jest to możliwe z normalnego reduktora ze ściany – wyjaśniła profesor Piekarska. - Jednocześnie pozwala nam uchronić pacjenta przed podłączeniem do respiratora, którym terapia jest obarczona licznymi powikłaniami.

Tlenoterapia jest jednym z podstawowych sposobów leczenia niewydolności oddechowej związanej ze spadkiem poziomu tlenu we krwi. Tlenoterapia wysokimi przepływami jest trybem nieinwazyjnego wspomagania oddychania, w ramach którego do płuc pacjenta – zazwyczaj przez kaniulę donosową – podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone w tlen.

Pabianiczanie chcą mieć tlen pod ręką

Podczas epidemii nie tylko pulsoksymetry (mierzące natlenienie krwi) cieszą się popularnością. W obawie przed trudnościami z oddychaniem, pabianiczanie zaczęli rozglądać się za „podręcznymi” butlami z tlenem. W sklepie medycznym przy Jana Pawła II przed pandemią dostępne były 14–litrowe butle z tlenem za około 60 zł. Teraz cena wzrosła do 180 zł.

– Może warto się wstrzymać z zakupem, jeśli nie jest nam niezbędny. Rynek się trochę uspokaja i być może ceny wrócą do normy – usłyszeliśmy od sprzedawcy.

Z „podręcznego” tlenu korzystają zwykle pacjenci doraźnie potrzebujący dotlenienia. Na przykład czekając na karetkę lub przyjęcie do lekarza. W poważniejszych przypadkach i niekoniecznie związanych z Covid–19 pacjenci z Pabianic mają możliwość korzystania z koncentratorów tlenu. Są to już bardziej zaawansowane w użyciu urządzenia, wspomagające oddychanie. Niestety, w tej chwili trudno dostępne na miejscu „od ręki” do wypożyczenia.

– Ani u nas, ani w Łodzi nie mamy akurat wolnego do wypożyczenia koncentratora – usłyszeliśmy przed świętami w ksawerowskim sklepie sieci BrandVital.

Można tu kupić nową maszynę, ale trzeba liczyć się z kosztami od 3.000 zł wzwyż. Za wypożyczenie koncentratora trzeba zapłacić około 150 zł na miesiąc. Aparat dostępny był w pabianickiej wypożyczalni AllMed przy Moniuszki. Za nowy tutaj zapłacimy od 2.500 zł (mniejszy) do nawet 4.500 zł. W sklepie przy Orlej nowy kosztuje 3.400 zł